راهنمای سفر به روستای تاریخی سر یزد، در کویر مرکزی ایران

اگر در ذهن‌تان اسم روستاهای تاریخی و دیدنی ایران را مرور کنید، چند اسم را احتمالاً زودتر به یاد خواهید آورد، میمند، کندوان، ابیانه، سفید چاه، ورکانه و… اما اگر یک بار به «سر یزد» سفر کنید، این اسم هم در کنار آن اسامی در ذهن‌تان حک خواهد شد. سر یزد در نزدیکی شهرستان مهریز استان یزد، روزگاری یک روستای بزرگ در مسیر ارتباطی ری- کرمان بود، اما نه آنقدرها خوش اقبال که رونق‌اش تا امروز دوام بیابد و با توجه به قدمت تاریخی و هزارساله‌اش، تبدیل به یک شهر بزرگ امروزی شود. اینجا روستایی است که در کوچه‌های پیچ در پیچ‌اش آنقدر اثر دیدنی از قلعه و بادگیر گرفته تا عمارت‌های تاریخی جا خوش کرده‌اند که برای گشت و گذار در آن باید چند روزی وقت گذاشت. سر یزد روستایی است که اگر دستی به سر و روی ده‌ها اثر تاریخی‌اش کشیده شود، می‌تواند سالانه میزبان هزاران مسافر باشند. البته انگار رونق گذشته در حال بازگشت به روستاست چرا که به همت اهالی و فعالان میراث فرهنگی جان دوباره‌ای گرفته است.

خودروی شخصی: ۲۸ کیلومتر پس از شهر یزد در جاده کرمان- یزد به سمت جنوب (۴ کیلومتر مانده به شهر مهریز) تابلوی روستای سریزد را می‌بینید. یکی دو کیلومتری که در جاده فرعی برانید، باغ‌های انار نشانه‌ رسیدن شما هستند.

وسایل نقلیه عمومی: اگر از تهران راه می‌افتید، بهتر است با اتوبوس‌هایی که هر روز، ساعت ۷ و نیم بعدازظهر در پایانه غرب رهسپار مهریز هستند، همراه شوید و حدود ساعت ۶ صبح به روستا برسید. البته باید از راننده بخواهید شما را در ورودی روستا پیاده کند. می‌توانید تا مهریز بروید و بعد با تاکسی‌های خططی سریزد به روستا برگردید.

روستای سر یزد به نسبت کوچکی‌اش آثار دیدنی زیادی دارد. برای گشت و گذار در ۳ محله آن، دست کم یک روز کامل باید وقت بگذارید.

 قلعه سریزد:

 این بنا یکی از زیباترین قلعه‌های دفاعی در کویر ایران است، در قدیم مخصوصاً زمان جنگ و ناامنی، اهالی به اینجا پناه می‌برده‌اند. هنوز برخی از ساکنان قدیمی، قباله بعضی از اتاق‌های قلعه را دارند.

دروازه فرافر:

 بی‌شک مهم‌ترین نماد هویتی روستا دروازه شهر «فرافر» است. این بنا را برخی دروازه قدیمی ورودی شهر یزد میدانند و برخی بازمانده یک قلعه قدیمی. برای تماشای این دروازه که کج‌دار و مریز در انتهای روستا ایستاده، باید به سمت روستای «هرفته» پیش بروید.

رباط کهنه و نو:

سر یزد به خاطر قرار گرفتن در یک مسیر تاریخی کاروانسر دارد. رباط کهنه و خشتی هزارساله سر یزد در انتهای مسیر اصلی روستا واقع شده. درست مقابل این رباط یک رباط آجری قرار دارد که تاریخش به دوره صفویه بر می‌گردد. اهالی به آن رباط، کهنه و به این یکی، رباط نو می‌گویند. بازدید از دو آب انبار، مسجدهای جامع، پای برج، حمام تاریخی، نخل میوه محله، چاپارخانه را نباید از دست داد.

خانه‌های تاریخی:

 بدون اغراق بیش از نیمی از خانه‌های روستا تاریخی هستند، اما وقت پیاده‌روی در روستا تعدادی خانه خواهید دید که معماری سنتی شهرهای کویری را دارند. این خانه‌ها با گچ‌بری وارسی‌های زیبا آراسته شده‌اند و صاحبان بعضی‌شان آنها را مرمت کرده‌اند.

کویر مرکزی ایران

کویر مرکزی ایران

کویر مرکزی ایران

 

کویر مرکزی ایران

کویر مرکزی ایران

کویر مرکزی ایران

کویر مرکزی ایران

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *