گذرگاه ورودی تخت جمشید افتتاح شد

گذرگاه ورودی تخت جمشید افتتاح شد

روابط عمومی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید اعلام کرد: در آیینی با حضور معاون گردشگری و زیارت استانداری فارس، مدیرکل میراث فرهنگی و فرماندار شهرستان مرودشت گذرگاه ورودی تخت جمشید افتتاح شد.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید در حاشیه این افتتاح گفت: بحث سامان دهی ورودی تخت جمشید به منظور ارایه خدمات متمرکز به بازدیدکننده از برنامه های در دستور کار سازمان میراث فرهنگی و پایگاه میراث جهانی تخت جمشید بود که با جدیت دنبال شد.

مسعود رضایی منفرد افزود: با ساماندهی ورودی تخت جمشید دستیابی بازدیدکنندگان به خدمات و امکانات رفاهی -فرهنگی از جمله سالن نمایش، بلیط فروشی الکترونیکی، سالن معرفی و اتاق امانات در یک مجتمع متمرکز و روند بازدید از آثار تاریخی را تسهیل می کند.

وی از دیگر اهداف اجرای این طرح را افزایش ضریب امنیت و حفاظت آثار تاریخی مجموعه تخت جمشید عنوان و بیان کرد: با راه اندازی گیت ورودی و تجهیز آن به دستگاههای مدرن اسکن و ایکس ری (x-ray)، هر گونه ورود و خروج به سایت تاریخی تخت جمشید، کنترل شده و این امر در نهایت، حفاظت الکترونیکی آثار را به همراه خواهد داشت.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید اظهار امیدواری کرد با سامان دهی ورودی تخت جمشید و راه اندازی گیت الکترونیکی، از این پس، بتوان مشکلاتی که تاکنون در بخش مدیریت بازدید گردشگر، بدلیل عدم یکپارچگی خدمات وجود داشت را به حداقل رساند.

این یادمان تاریخی که متعلق به دوره هخامنشیان است یکی از چهار اثر ثبت شده استان فارس در فهرست آثار جهانی است که در سال ۱۹۷۹ میلادی با شماره ۱۱۴ در سازمان جهانی علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) ثبت شد.

سلسله هخامنشیان از سال ۳۳۰ تا ۵۵۰ پیش از میلاد در ایران حکومت کردند.

این مجموعه جهانی در شهرستان مرودشت و در فاصله ۶۰ کیلومتری شمال شیراز واقع شده است.

 

تخت جمشید

تخت جمشید

منبع:ایرنا

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *