گذری برخانه بروجردی ها

گذری برخانه بروجردی ها

خانه بروجردی ها متناسب با خصوصیات اقلیمی و شرایط آب و هوایی منطقه کویری کاشان طراحی و ساخته شده، به گونه ای که در گرمای شدید تابستان هوای خنک و بسیار مطبوعی از طریق بادگیرهای واقع در بالای پشت بام به صورت طبیعی و دائمی به زیرزمین ها سرازیر شده و در آنها جریان می یابد. خانه بروجردی ها به طور کلی شامل دو بخش بیرونی و اندرونی است که سر در اصلی و هشتی ورودی بین این دو بخش مشترک است.

پیش درآمد

تحقیق در زمینه شهرها ، انگیزه های مختلفی دارد برخی در پی کسب آگاهی از آب و هوا شهرها و بهره گیری از اطلاعات جغرافیای طبیعی آن هستند . گروهی به شناسایی جمعیت حکومت و اقتصاد و تجارت و صنایع مناطق مختلف اهمیت می دهند . برخی پژوهشگران ، در پی شناخت آثار باستانی ، تارخی و آثار هنری بازمانده از پیشینیان به کند و کاو در بلاد گوناگون می پردازدند برخی نیز به همه نواحی از دیدگاه ارقام و آمار نگاه می کنند بعضی در جستجوی طریق مراسلاتی و جاده های ارتباطی و وضعیت حمل و نقل و آمد و شد مسافر و کالا به شهرها و روستاها راه می سپارند و برخی تنها به انگیزه شناخت میهن خویش سفر می کنند و در این جهت مروری بر شهر قدیمی کاشان خواهیم داشت . شهر کاشان دارای آثار باستانی متعددی و بسیار زیبا می باشد که کلمات از بیان آنها ناتوان است . دراین نوشتار گشت و گذاری داریم در خانه بروجردی کاشان :

موقعیت جغرافیایی کاشان

کاشان را باید  قلب ایران برشمرد چراکه این شهر به طور تقویت در مرکز ایران و حاشیه غربی کویر قرار دارد .

ارتفاع آن از سطح دریای آزاد ۹۴۵ متر و در مختصات جغرافیایی ۵۱ درجه و ۳۷ دقیقه طول شرقی ۳۳ درجه و ۵۹ دقیقه عرض شنالی واقع است . حدود جغرافیایی آن از اطراف شما و شمال غربی به دریاچه نمک و شهرستان قم ، از طرف شرق و شمال شرقی به دشت کویر و اردستان ، از طرف جنوب شرقی نیز به اردستان و از طرف جنوب به نظنز و میبد از توابع اصفهان و از طرف غرب و جنوب غربی به شهرستان دلیجان منتهی می گردد . این شهرستان ۱۰ هزارو ۱۵ کیلومتر مربع وسعت دارد چهار بخش مرکزی ، آران ؛ قصرنیاسیر و ۱۳۰ روستاست که از این تعداد حدود ۸۰ روستا آباد و دارای اهالی است .کاشان در اولین تقسیمات کشوری که درسال ۳۱۶ انجام شد از شهرستانهای تابع استان مازندران در سال۱۳۳۹ جز استان مرکزی گردید از سال ۱۳۵۵ از استان مرکزی جداشد و اکنون از توابع استان اصفهان محسوب می شود .

براساس آخرین سرشماری عمومی که در سال ۱۳۷۰ انجام گرفت جمعیت این شهرستان ۳۱۷۶۴۰ نفر به ثبت رسید که از این رقم ۲۱۵۳۸۳ نفر ساکن نقاط شهری و ۱۰۲۲۵۷ نفر در کانون های روستایی سکونت دارند .

خانه بروجردی ها

خانه بروجردی ها

خانه بروجردی کاشان :

خانه تاریخی بروجردی که در محل قدیمی سلطان امیر احمد کاشان قرار دارد فعلاً محل اداره میراث  فرهنگی کاشان میباشد ؛ نمونه یکی از خانه ها مسکونی دوره قاجاریه است که درسال ۱۲۸۰ هجری قمری توسط یکی از بزرگان معروف کاشان به نام حاج سید حسین نطنزی ساخته شده ، لکن بعضی از تزیینات بدنه داخلی هشتی ورودی آن در سال ۱۲۹۵ هجری قمری انجام گرفته است مراودات تجاری این بازرگانان نطنزی الاصل کاشانی ، بیشتر با تجارشهر بروجرد انجام می شد است ، لذا طبق سنت های معمول آن زمان بروجردی معروف شده و به همین مناسبت محل سکونت وی نیز به خانه بروجردی شهرت یافته است خانه بروجردی ها به طور کلی شامل دو بخش بیرونی و اندرونی است درست در سردر اصلی و هشتی ورودی بین این دوبخش مشترک می باشد . پنجره های مشبکی گچی داخل اطاق بزرگ از چنان نازکی و ظرافتی برخوردار است که با پارچه توری شباهت پیداکرده است . معمار طراح و سازنده خانه بروجردی یکی از معمارهای چیره دست کاشان به نام استاد علی مریم بوده است که خانه تاریخی طباطبایی ( در نزدیکی خانه بروجردی ) و نیمچه امین الدوله ( در بازار میانچال کاشان ) نیز از دیگر آثار این معماری هنرمند کاشانی است .

این خانه متناسب با خصوصیات اقلیمی و شرایط جوی منطقه کویری کاشان طراحی و ساخته شده ، خصوصاً اینکه درگرمای شدید تابستان با استفاده از بادگیرهایی که در بالای بام احداث شده ، هوای خنک و بسیار مطبوعی به صورت طبیعی و دایمی در زیر زمین ها جریان دارد .

بخش اندرونی

اندرونی خانه بروجردی خود شامل دو قسمت است :

۱ – قسمت جنوبی که دارای یک حیاط مرکزی و تالار بزرگ پذیرایی مزین به آیینه کاری است ودر دو طرف تالار بالا خانه هایی ساخته شده که رو به داخل تالار باز می شوند . ضمناً در اطرف تالار بزرگ اطاق های گوشواره بنا شده است . کلیه درهای این بخش از عمارت با استفاده از روش قواره کاری ساخته شده و در آنها از شیشه الوان استفاده شده است . اطاق های سرتاسر ضلع غربی این قسمت از اندرونی با قسمت شرقی حیاط بیرون فصل مشترک دارند . قسمت جنوبی که در سنوات قبل از کل مجموعه تفکیک و به صورت خانه جداگانه ای در آمد بود ، اخیرا توسط سازمان میراث فرهنگی کشور از مالکین آن خریداری شده و انشاال…

نقاشی های خانه بروجردی زیر نظر دوهنرمند بزرگ و نامدار نقاشی ایران در دوره قاجاریه یعنی مرحوم میرزا ابوالحسن غفاری کاشانی ملقب به صنیع الملک ، بنیانگذار اولین مدرسه نقاشی در ایران برارزاده اش مرحوم میرزا محمد خان غفای کاشانی (کمال الملک ) ترسیم طرح های گچبری خانه نیز با نظارت این دو استاد بزرگ تهیه شده و به انجام رسیده است

پس از اتمام تعمیرات به قسمت بیرونی مرتبط شده و مجموعا در معرض بازدید علاقه مندان گذاشته خواهد شد.

 ۲- قسمت شمالی که عبارت است از یک حیاط خلوت و اطاق پنج دری ساده و صندوق خانه و اطاق نشیمن و یک سرداب بزرگ که این سرداب در حقیقت طبقه تحتانی تالار بزرگ قسمت جنوبی اندرونی است این قسمت در مالکیت یکی از باقیماندگان مرحوم بروجردی است و خریداری کل محموعه دردستور کار سازمان میراث فرهنگی کشور قراردارد به طور کلی خانه بروجردی از نظر طرح و معماری و قدمت و تزیینات نقاشی و گچبری جز نفیس ترین آثار تاریخی می باشد . قسمت بیرونی آن در ساب ۱۳۵۳ توسط دولت خریداری و طی شماره ۱۰۸۲ در فهرست آثار ملی کشوریه ثبت رسیده است تاکنون مرمت قسمت های مختلف و استحکام بخشیدن به قسمت های عمده خانه و تثبیت نقاشی ها به وسیله کارشناسان و استادکاران اداره میراث فرهنگی کاشان انجام و بعضی از الحاقات و تغییرات اصولی که در طول سال ها در این بنای ارزشمند صورت گرفته بود به صورت اولیه بازسازی شده است و در حال حاضر نیز مرمت و باز سازی تزیینات بی نظیر آن دردست انجام می باشد و کارگاه های زری بافی و مخمل بافی که بنا به ضرورت در این خانه راه اندازی شده است تقریباً به محمل کارگاه هنرهای سانتی  میراث فرهنگی کاشان که در این بنای قدیمی در کنار برج و باروی عصر سلجوقی کاشان ، در خیابان ملا فتح ا… آماده است انتقال خواهیم یافت .

بخش بیرونی

قسمت بیرونی خانه در حقیقت همان عمارت  و حیاطی است که فعلا مورد بازدید علاقه مندان قرار می گیرد و متشکل از راهروی ورودی حیاط مرکزی تالار سر پوشیده و نور گیر فوقانی آن ، ایوان جنوبی ، اطاق های تابستانی و حیاط های خلوت بین اطاق ها و بالاخانه هایی که به ۵

اصلی صورت قرینه در دوطرف تالار اصلی قرار گرفته اند بادگیرها و زیرزمین (سرداب) ها ، اطاق پنج دری زمستانی که بدنه داخلی آن از گچبری  بسیار ظریفی با طرح گل و مرغ تزیین شده است ، اطاق های آفتابگیر زمستانی ، بهار خواب های حبهه شمالی ، طاری قسمت غربی و سایر فضاها است . تالار بزرگ سرپوشیده و حیاط خلوت دو طرف آن با نقاشی های ظریف و هنرمندانه و گچبری های برجسته و بسیار بدیع زینت یافته و سقف آن ا اطراف داخلی ، دارای تقسیم بندی ها هندسی رسمی و بزدی بندی است .

درقسمت فوقانی سرپوشیده در بام ، نورگیر فوق العاده جالبی تعبیه شده است که آن در نوع خود منحصر به فردمی باشد سقف ها و بدنه داخلی سرپوشیده و تالارهای جنین آن با نقاشی ها بدیع و طراحی های گل و مرغ و اسلیمی و شکارگاه و نقوش حیوانات در شیوه های متنوع رنگ و روغن و آبرنگ تزیین شده اند قسمت های از بدنه و به خصوص دیوارهای شمالی حیاط مرکزی در قسمت های فقانی و دیوارها بهار خراب و داخا اطاق پنج دری از گچبری های بسیار ظریف باطرح ها ایرانی و به ویژه گل و مرغ زینت یافته است نقاشی های خانه بروجردی زیر نظر دو هنرمند بزرگ و نامدار نقاشی ایران در دوره قاجاریه یعنی مرحوم میرزا ابوالحسن غفاری کاشانی ملقب به صنیع الملک بنیانگذار اولین مدرسه نقاشی در ایران و برادرزاده اش مرحوم میرزا محمدخان غفاری کاشانی (کمال الملک) ترسیم و طرح های گچبری خانه نیز با نظارت این دو استاد بزرگ تهیه شده و به انجام رسیده است .

شرح پلان خانه بروجردی ها معماری داخلی وعملکرد فضاها

*مساحت ۱۷۰۰مترمربع – زیربنا۱۰۰۰مترمربع

*دوطبقه ودربعضی قسمتها مثل قسمت جنوبی که باسرداب دارای ۳طبقه است.

*دارای یک حیاط با ابعاد۲۰در۳۰

*دارای ۳ورودی درشمال(ورودی اصلی)،غرب(مخصوص مراسم مذهبی وغیره) وجنوب(برای خواص)-ایوان های سرپوشیده دراطراف حیاط.

*جلوخان درفضای هشتی که دارای ۶عددسکو برای انتظارمراجعین می باشد.این سکوها پاخوری نام دارد.

 گردآوری و تنظیم: تارا رادفر

خانه بروجردی ها

 

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *