گردشگری دهلی هندوستان؛ جاذبه های گردشگری دهلی هندوستان

گردشگری دهلی هندوستان:

شهر دهلی بزرگترین شهر در شمال کشور هندوستان است. این شهر با تاریخی بیش از پنج هزار سال، یکی از کهن ترین شهرهای دنیا به شمار می رود. در هزار سال گذشته دهلی یازده بار ویران شده و از نو ساخته شده است. شهر بزرگ دهلی در سواحل رودخانه ی یامونا بنا گردیده است . این شهر آب و هوایی نیمه حاره ای دارد و در آن بادهای فصلی و موسمی می وزد و باران های موسمی می بارد.

گردشگری دهلی هندوستان به سبب دارا بودن بناهای کهن و تاریخی بسیار و موزه های متعدد و آداب و رسوم و سنت های خاص مردمش ، تبدیل به یکی از پربازدیدترین و پرگردشگرترین شهرهای جهان شده است.  در این مطلب تعدادی از بناهای تاریخی و دیگر جاذبه های گردشگری دهلی را به شما معرفی می کنیم.

 

جاذبه های گردشگری دهلی در هندوستان

 

  1. قلعه ی قرمز

قلعه ی قرمز نام دژی نظامی است که در بین سال های ۱۶۴۸-۱۶۳۸ ساخته شده است. این قلعه ی تقریبا چهارصدساله به دستور شاه جهان بنا گردیده و نشان دهنده ی قدرت پادشاهان مغول بوده است. اصلی ترین دروازه ی این قلعه دروازه ی لاهور نام دارد که به سمت شهر لاهور کشور پاکستان است و در واقع نشانی از جنگ و نبرد برای کسب استقلال محسوب می شود.

 

۲٫مسجد جامع

مسجد جامع دهلی بزرگترین مسجد کشور هندوستان و گردشگری دهلی هندوستان است. این مسجد در دوران سلطنت شاه جهان ساخته شده است و ساخت آن از سال ۱۶۴۴  تا سال ۱۶۵۸ میلادی زمان برده است. حیاط بسیار بزرگ این مسجد گنجایش بیست و پنج هزار نفر را داراست. این مسجد سه ورودی ، چهار برج و دو مناره چهل متری از سنگ های سفید و قرمز دارد. از بالای مناره ی جنوبی این مسجد که یکصدو بیست و دو پله دارد ، می توان چشم اندازهای بی نظیری از شهر دهلی را نظاره کرد.

 

۳٫مجموعه ی قطب

این مجموعه ی تاریخی از خانه های اسلامی تاریخی دهلی است که در اواخر قرن دوازدهم ساخته شده است. بلندای برج قطب این مجموعه هفتاد و دو و نیم متر است.  مسجد قوت الاسلام ( اولین مسجد ساخته شده در کشور هندوستان )، مقبره ی امام زمین، ساختمان دروازه ی علایی و منار علایی در این مجموعه قرار دارند.

 

۴٫خانه ی رئیس جمهور و راه پادشاه

یکی دیگر از گردشگری دهلی هندوستان  راه پادشاه بلواری با انبوه درختان، فواره ها و استخرهاست که در ژانویه ی هر سال ، مراسم روز جمهوری و رژه در آن برگزار می شود. خانه ی رئیس جمهور قصری است بسیار بزرگ که در حقیقت محل اقامت ویرسروی بوده است و اینک خانه و محل سکونت رئیس جمهور هندوستان می باشد.در کنار این خانه باغ های بسیار زیبایی وجود دارند.

 

۵٫مقبره ی همایون

این مقبره ی تاریخی و بسیارکهن نمونه ای بی نظیر از معماری مغولی می باشد که در اواسط سده ی شانزدهم به سبکی ایرانی بنا شده است. این بنا ورودی های طاق دار و بلندی دارد که به شکل پیاز می باشند. اطراف این مقبره دوازده هکتار باغ سرسبز و زیبا پدید آورده اند. بر روی این آرامگاه نوشته هایی به زبان فارسی دیده می شود.

 

۶٫دروازه ی هند

این بنا که در هند به عنوان بنایی ملی شناخته می شود و از گردشگری دهلی هندوستان است. در قلب شهر دهلی نو قرار دارد. این دروازه از بناهای یادبود جنگ در هندوستان است. این بنای یادبود برای بزرگداشت نود هزار هندوی کشته شده در جنگ جهانی اول است.

 

۷٫معبد آکشاردام

معبد آکشاردام معبدی بسیار بزرگ است که نمای آن به سنگ های صورتی رنگ ساخته شده است. این بنا دارای ترکیبی دیدنی از سبک های سنتی هندوستان ، اوریسان ، مغول ، راجستان و گجرات است. گنبدهای بزرگ و ستون های کنده کاری شده و البته بیست هزار خدای کنده کاری شده ! از دیدنی های کم نظیر این معبد می باشند.

 

  1. موزه ی ملی

از آثار هنری و تاریخی زیبای این موزه می توان به زمین های تمدن دوران ایندوس ، ستون های کنده کاری شده ، عتیقه جات آسیای مرکزی ، دست نوشته های تبتی ، سیصد آلت موسیقیایی ، پارچه های رنگارنگ و منقوش ، لباس های زیبای مغولی و تندیس هایی از امپراطورهای هندوستان اشاره کرد.

 

 گردشگری دهلی هندوستان:

 معبد آکشاردام

جاذبه های گردشگری دهلی هندوستان

گردشگری دهلی هندوستان

گردشگری دهلی هندوستان

تور هندوستان

گردشگری دهلی هندوستان

جاذبه های گردشگری شهر دهلی

جاذبه های گردشگری دهلی هندوستان

گردشگری دهلی هندوستان

گردشگری دهلی هندوستان

گردشگری دهلی هندوستان

گردشگری دهلی هندوستان

گردشگری دهلی هندوستان

گردشگری دهلی هندوستان

گردشگری دهلی هندوستان

گردشگری دهلی هندوستان

new-delhi_sightseeing

جاذبه های گردشگری هندوستان

 

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *