گردشگری؛ جزئیات بودجه ۹۵ بخش میراث فرهنگی و گردشگری

گردشگری؛ جزئیات بودجه ۹۵ بخش میراث فرهنگی و گردشگری

 

براساس بودجه سال ۹۵ و لایحه برنامه ششم توسعه، بودجه سازمان میراث فرهنگی، پژوهشگاه میراث، مرکز مطالعات میراث ناملموس و شرکت توسعه گردشگری نزدیک به ۷۰۰ میلیارد تومان پیش‌بینی شده است. به گزارش خبرگزاری مهر، براساس متن کامل لایحه بودجه سال ۹۵ و لایحه برنامه ششم توسعه که روز یکشنبه از سوی رئیس‌جمهوری به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد، برای سازمان میراث فرهنگی برای سال آینده بودجه‌ای برابر با ۶۹۸ میلیارد و ۷۷۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان پیش‌بینی شده که از این میزان ۶۴۵ میلیارد و ۳۷۰ میلیون و ۴۰۰ هزار ریال آن متعلق به سازمان میراث فرهنگی و ۴۰ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان آن نیز متعلق به پژوهشگاه میراث فرهنگی است.

برای مرکز مطالعاتی منطقه‌ای حفظ میراث فرهنگی ناملموس در آسیای میانه و غربی نیز از این بودجه سهم یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومانی و برای شرکت توسعه ایرانگردی و جهانگردی هم سهم ۱۱ میلیارد تومانی پیش‌بینی شده است. مجموع اعتبارات سازمان میراث فرهنگی در حالی نزدیک به ۷۰۰ میلیارد تومان پیش‌بینی شده که مجموع اعتبارات این سازمان در سال گذشته ۴۸۳ میلیارد و ۷۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بوده است. بنابراین امسال حدود ۲۱۷ میلیارد تومان افزایش بودجه پیشنهاد شده است. غیر از سازمان میراث فرهنگی، برای پژوهشکده هنر و معماری هم در بودجه سال آینده ۴۵۰ میلیون تومان بودجه پیش‌بینی شده است.

برآورد اعتبارات ردیف‌های متفرقه در سال ۹۵ نیز برای تامین آماده‌سازی و اداره موزه‌ها و ابنیه تاریخی، ۶۴۸ میلیارد ریال بودجه پیش‌بینی شده است. همچنین برای توسعه زیرساخت‌ها و تاسیسات گردشگری و حمایت از بخش میراث فرهنگی و صنایع‌دستی نیز بودجه‌ای معادل ۳۲۴ میلیارد ریال پیش‌بینی شد.

در بخش عوارض خروج مسافر از مرزهای کشور و نیز برای عوارض خروج مسافران هوایی هر نفر ۷۵ هزار تومان و برای عوارض خروج مسافر از راه دریایی و زمینی نیز ۲۵ هزار تومان در نظر گرفته شده که از این میزان مبلغ ۱۰ هزار تومان از عوارض خروجی برای توسعه زیرساخت‌ها و تاسیسات گردشگری و حمایت از بخش میراث فرهنگی و صنایع دستی تا سقف ۴۰۰ میلیارد ریال اختصاص می‌یابد.

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *