توریسم ادبی چند صباحی‌است که در ایران برسرزبان‌ها افتاده و فعالان بخش گردشگری- البته آن دسته از فعالانی که تحصیلاتی آکادمیک در این زمینه دارند- با برگزاری همایش‌‌ها و جشنواره‌های گوناگون سعی در بسط آن دارند. این شاخه از گردشگری در کشور ما از قرن‌های قبل به شکل بازدید از مقابر ادبا و شعرا تجلی پیدا کرده و در اروپای سده ۱۹ و۱۸ نیز گردشگران، مسیری را که نویسندگان کلاسیک شرح داده‌بودند،دنبال می‌کردند.

 بعدها شاعران دوره رمانتیک چون بایرون و شلی الهام‌بخش سفر گردشگران شدند. در سال‌های اخیر این نوع گردشگری با گسترش تنوع و تعدد جاذبه هایش عمومیت بیشتری پیدا کرده است . امروزه جاذبه های گردشگری ادبی معمولا در سه شکل زیر دسته بندی می شوند :

 الف) اماکن خیالی: این نوع از جاذبه ها بیانگر تجلی فضای شعر ، نمایش نامه و یا رمان هستند .

 ب) اماکن واقعی : این نوع از جاذبه ها دارای ارتباط واقعی با خالق یک اثر هستند که معمولا محل زندگی ، تولد ، آفرینش اثر ، مرگ و یا محل دفن آنها می باشد . شناخته شده ترین آثار از این دست خانه پروین ، خانه نیما و … هستند .

 ج) اماکن دست ساز : این نوع جاذبه ها به عمد برای جذب گردشگران ساخته شدند . استودیو هری پاتر از جمله این جاذبه هاست که سالیانه صدها هزار گردشگر را در خود می پذیرد . در ایران اما بیشتر دسته دوم یعنی اماکن واقعی ، هدف مسافرت گردشگران ادبی را تشکیل می دهند و در این میان آرامگاه ها بیشترین حجم بازدید کنندگان را داراست .

تهران نشینان سال هاست فراموش کرده اند در شمال این شهر و در گران قیمت ترین اراضی منطقه شمیران گورستانی آرمیده که مدفن بزرگان و نامداران این کشور است .

کافی است خود را به میدان تجریش برسانید و در ابتدای خیابان دربند سراغ خیابان ظهیرالدوله را بگیرید که مابین تجریش و امامزاده قاسم است . این گورستان نام خود را از علی خان ظهیرالدوله به عاریت گرفته که از سیاستمداران عصر قاجار و داماد ناصرالدین شاه بود .

 وی در دوره مشروطه با تاسیس انجمن اخوت به مشروطه طلبان پیوست . علی خان ظهیرالدوله در سال ۱۳۰۳ در اثر سکته قلبی در باغ خود واقع در جعفرآباد شمیران در گذشت و در مجاورت باغ خود در قبرستان عمومی که بین تجریش و امامزاده قاسم واقع بود ، دفن گردید .

سابقا در این محل گورستان کهنه ای قرار داشت که بعدها خانقاه ظهیرالدوله به همین محل منتقل شد . پس از مرگ وی ، انجمن اخوت ، این قبرستان را محصور کرده و آن را قبرستان ظهیرالدوله نامیدند .

 با توجه به محبوبیت ظهیرالدوله نزد اکثر طبقات اجتماعی ، بسیاری از هنرمندان و دانشمندان وصیت کردند که در این آرامگاه دفن شوند . این رویه تا سال ۱۳۴۰ ادامه یافت و از آن پس دفن اموات در این مجموعه ممنوع شد و تنها در موارد خاص و محدود و با اجازه ویژه اجازه تدفین صورت می گرفت و آخرین تدفین در این آرامگاه در سال ۱۳۵۹ انجام شد . امروزه این آرامگاه مدفن ده ها تن از شعرا و هنرمندان و سیاستمدارانی است که روی در نقاب خاک کشیده اند . 

فروغ را در این جا به خاک سپرده اند . ملک­ الشعرای بهار هم در ظهیرالدوله آرمیده است . استاد برجسته موسیقی ، روح الله خالقی نیز برای خودش سنگ مزاری دارد . رهی معیری ، ایرج میرزا ، قمرالملوک وزیری ، درویش خان ، رضا محجوبی ، ابوالحسن صبا ، حسین یا­حقی ، داریوش رفیعی و … از دیگر مدفونان ظهیرالدوله هستند .

گردشگری ادبی در پایتخت

گردشگری ادبی در پایتخت

گردشگری ادبی در پایتخت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
تا دقایقی دیگر لینک مستقیم PDF به ایمیلتان ارسال می شود.
Increase more than 700% of Email Subscribers!
Dolor aliquet augue augue sit magnis, magna aenean aenean et! Et tempor, facilisis cursus turpis tempor odio. Diam lorem auctor sit, a a? Lundium placerat mus massa nunc habitasse, arcu, etiam pulvinar.
  • Goblinus globalus fantumo tubus dia
  • Scelerisque cursus dignissim lopatico
  • Montes vutario lacus quis preambul den
  • Leftomato denitro oculus softam lorum
  • Spiratio dodenus christmas gulleria tix
  • Dualo fitemus lacus quis preambul pat
  • Montes vutario lacus quis digit turtulis
  We hate spam and never share your details.
دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
فقط چند لحظه تا دانلود فایل PDF فاصله دارید.
ما هم مانند شما از ایمیل های اسپم متنفریم.
خبرنامه ویزای کشورهای مختلف
این خبرنامه ویژه اخبار و رویدادها در زمینه ویزای کشورهای مختلف می باشد. برای کسب اطلاع از رویدادهای گردشگری، می توانید به صفحات دیگر سایت مراجعه کنید.
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?
پس از وارد کردن ایمیل، pdf شروع به دانلود می کند.