گردشگری سلامت

گردشگری سلامت

گردشگری پزشکی پدیده جدیدی نیست. اولین مثال گزارش شده از گردشگری سلامت به هزاران سال قبل برمی گردد که مسافران یونانی از همه جای مدیترانه به قلمروی کوچکی  در خلیج سورانیک Saronic مسافرت کردند و این مکان تبدیل به مقصد اصلی برای توریسم پزشکی گردید.

با گذشت زمان این روند ادامه داشت و افراد مرفه از کشورهای با خدمات سلامت توسعه نیافته به کشورهای غربی که کیفیت خدمات پزشکی آنها مشهور بود مسافرت می کردند .

اما امروزه روند مسافرت ها از غرب به شرق و یا بر اساس طبقه بندی جهانی شدن از کشورهای شمال به جنوب تغییر یافته است بدان معنا که شمار رو به رشدی از شهروندان کشورهای توسعه یافته به دنبال دریافت خدمات پزشکی با کیفیت مناسب در دسترس و هزینه های قابل پرداخت به کشورهای در حال توسعه مسافرت می کنند که معمولا” این امر را با تفریح و گردشگری تلفیق می کنند .

اولین کنگره ی گردشگری سلامت نیز با محوریت علمی دانشگاه با همکاری بخشهای خصوصی و انجمن های علمی ، تخصصی و صنفی این حوزه برگزار گردید تا گام اولیه ای در راستای تبیین علمی ، کاربردی این صنعت مهم که بخش عمده آن مربوط به حوزه ی سلامت می باشد برداشته شود.

 

 دکتر رضا صدیقی از جامعه تور گردانان ایران در همایش گردشگری و سلامت با معرفی جامعه تور گردانان گفت: جامعه تور گردانان ایران در سال ۱۹۹۶ میلادی در ابتدا با نام کمیته تخصصی تورهای ورودی توسط گروهی از آژانس های تور گردان ایرانی که به ارائه برنامه سفر و ترغیب گردشگران اروپا، آسیا و آمریکا به دیدار از جاذبه های ایران می پرداختند تأسیس شد.

در سال ۲۰۰۳ میلادی کمیته مزبور با عنوان جامعه تور گردانان ایران تغییر نام یافت و با اساسنامه ی جدید به ثبت رسید.

وی گفت: با گذشت ۱۳ سال این جامعه تبدیل به یک تشکیلات گردشگری موثر ایران شده است که در سطح اول جهان به علاقه مندان سفر به ایران خدمات لازم را ارائه می دهد .

دکتر صدیقی افزود : اعضای این تشکل علاوه بر ارتباط قوی با آژانس های گردشگری جهان و برخورداری از سیستم های رایانه ای به هنگام خدماتی از قبیل هتل های استاندارد، جاذبه های گردشگری، راهنمایان ورزیده ، رایانه ، حمل و نقل ، ویزا و دیگر خدمات مرتبط را در ایران ارائه می دهد .

وی اظهار داشت: این تشکل دارای ۷۰ عضو می باشد که اهداف این تشکل خصوصی از قرار زیر می باشد

یافتن و ایجاد فرصت های گردشگری برای خریداران و فروشندگان محصولات صنعت توریسم، همکاری و تدوین ، مقررات گردشگری به گونه ای که این اطمینان حاصل گردد که اعضا از فضایی قابل اعتماد برای انجام فعالیت برخوردارند و گردشگران از آرامش و آسایش لازم در ایران بهره مند گردند و اطلاع رسانی اعضا درباره آخرین تحولات داخلی و خارجی که بر روی فعالیت های آنان اثر می گذارد .

صدیقی توریسم درمانی را شامل مجموعه فعالیتهای خدمات پزشکی ، درمانی و توانبخشی دانست که در صدد رفع نیازهای گردشگران اعم از گردشگران داخلی یا خارجی می باشد .

وی تصریح کرد : توریسم درمانی در کشورمان دارای سابقه طولانی نیست ولی همواره تحت تأثیر جریانهای سنتی گردشگری، بازار تقاضای بهداشت و درمان، تأمین کننده نیازهای مراجعان موردی بوده است که در حال حاظر کشورهایی مانند  هند ، سنگاپور ، مالزی ، تایلند و امارات متحده عربی موفقیت های زیادی در معرفی امکانات خود در سطح بین المللی داشته اند و منافع سرشاری نیز نصیب فعالان این عرصه در این کشورها شده است .

صدیقی طبقه بندی بازار تقاضا را نخستین گام در عرصه خدمات گردشگری عنوان کرد و بیان داشت: بازاریابی و تبلیغات چنان نقش پر رنگی در صنعت توریسم دارد که نه تنها هزینه های میلیاردی در آن صرف می شود بلکه هر روزه نیازمند ایده های نوین است.

از مهمترین این ایده ها بازار شناسی و طبقه بندی بازار ، فرآیند تقسیم بازار مصرف کننده می باشد که گروه های منطقی کننده را می توان به روش های مختلف بر حسب جغرافیا ، جمعیت شناسی ، روانشناسی و رفتاری تقسیم بندی نمود .

وی فرآیند طبقه بندی بازار مصرف کننده گردشگری را استراتژی طبقه بندی بازار گردشگری بر این نظر مبتنی دانست که در جهان تنها معدودی از مناطق برای گذراندن دوران تعطیلات مورد پذیرش هستند. بنابراین تخصیص منابع ، فعالیت های تشویقی و ترغیبی باید تنها در جهت خواسته ها و نیازهای مشتریان احتمالی به مقصد های خاص و نه در جهت خواست کلیه مسافران باشد . از این رو اولین گام در بازاریابی گردشگری سلامت تقسیم بازار کنونی بر اساس خصوصیات مهم و سپس متمرکز نمودن  تلاش های تشویقی و ترغیبی ، قیمت گذاری و ارائه خدمات به قسمت های مورد نظر است که این فرآیند برنامه ریزان را در تنظیم برنامه های توسعه گردشگری سلامت و چگونگی ارتباط با گردشگران بالقوه یاری می دهد وجهه مقصد گردشگری را بسیار حائز اهمیت دانست و اضافه کرد دفاتر خدمات مسافرتی نقش کلیدی را در بازار گردشگری ایفا نموده و مبادله اطلاعات، محصولات، خدمات و پرداخت ها را هدایت و رهبری می کنند که دفاتر برای خریداران و فروشندگان در مقیاس بزرگتر برای تمام بازار گردشگری اعتبار اقتصادی به همراه می آورند که با افزایش کاربردهای فن آوری اطلاعات و تجارت الکترونیکی ، دفاتر حضور گسترده تری را نیز تجربه نموده اند .

دکتر رضا صدیقی از جامعه تورگردانان ایران در پایان سخنان خود توریسم درمانی را به شرح زیر عنوان کرد:

– استفاده از پرتال اطلاع رسانی تورگردانان در زمینه گردشگری سلامت

– ترتیب سفرهای آشنا سازی برای گروه های هدف

– ارائه جوایز صادراتی به فراهم کنندگان موفق خدمات گردشگری سلامت

– تلفیق دیگر گونه های گردشگری نظیر گردشگری زیارتی ، فرهنگی و طبیعت گردی با گردشگری سلامت متناسب با مقصد دریافت خدمات و انتخاب بازارهای هدف ، نفوذ و حفظ آنها از جمله اقداماتی است که برای رونق این بخش از صنعت گردشگری قابل تعریف و انجام است.

گردشگری سلامت

آسیا مقصد اول گردشگران جهان

دبیر کل جامعه هتل داران ایران نیز با اشاره به اهداف برنامه توسعه چهارم کشور خاطر نشان کرد:

رشد صنعت گردشگری به میزان ۳۰ درصد و رسیدن به ورودی گردشگران خارجی به میزان دو میلیون نفر مطابق برنامه چهارم و همچنین رشد۳۰ درصدی وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی مطابق ماده ۸۷ برنامه چهارم صورت گیرد که باید بخشی از نیاز ارزی کشور به وسیله گردشگری سلامت تامین گردد.

خسرو ایرانپور هدف برنامه چشم انداز بیست ساله کشور را دست یابی به مرز بیست میلیون گردشگر ورودی عنوان کرد و افزود : سهم درآمد حاصل از توریسم درمانی در سطح جهان بیست میلیارد دلار برآورد شده است که پیش بینی بانک جهانی در رشد صنعت گردشگری در این سالها به میزان چهار درصد همچنین پیش بینی رشد ثروت در دنیا در این سالها معادل ۳ درصد و رشد گردشگری سلامت در منطقه آسیا ۴۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۲ پیش بینی می شود که برآورد تعداد گردشگران در سال ۲۰۲۰ یک میلیارد و ششصد میلیون نفر می باشد.

وی مفهوم برآوردهای فوق را برای کشور ایران ، دارا بودن پتانسیل های لازم برای بدل شدن به یکی از قدرتمند ترین کشورها در منطقه آسیا و به دست آوردن سهمی قابل قبول از این بازار تعریف کرد.

خسرو ایرانپور با اشاره به پیش بینی بودجه به صورت انسانی و منطقه ای و ملی جهت گسترش گردشگری سلامت گفت: با استفاده از روش بودجه نویسی تعیین جایگاه و برنامه های هر استان به تفکیک بر مبنای درآمد آن استان از صنعت گردشگری سلامت و تهیه طرح جامعه گردشگری سلامت کشور همچنین ارزیابی عملکرد و بازرسی در برنامه به منظور تعدیل اهداف ، انتخاب استراتژی مناسب با استفاده از Feed Back مشتری ، تهیه دستورالعمل اجرایی جهت واگذاری امور به بخش خصوصی مطابق با اصل ۴۴ قانون اساسی ، تبیین وظایف صنعت هتلداری کشور ، تبیین وظایف دفتر خدمات مسافرتی ، نقش بنگاههای واسطه و نقش مراکز پزشکی سرویس دهنده می باشد.

دبیر کل جامعه هتلداران ایران تفکیک موضوعی فعالیت های زیر مجموعه صنعت گردشگری را ، گردشگری سلامت، توریسم ورزشی، توریسم روستایی، اکو توریسم و انواع توریسم بر شمرد و اذعان داشت : تعیین سهم دقیق هر بخش مطابق برنامه جهت تعیین ساختار و بودجه مناسب و تنظیم شرح وظائف هر بخش می باشد .

ایرانپور در ادامه با اشاره به ارزش بسته بندی و تنوع آن به عنوان یک معیار در جهان گفت: بسته بندی به عنوان راهبردی بنیادین می باشد که پایه گذاری به نام توسعه محصول کشور از سوی دولت ، سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری و وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی همچنین طراحی محصول و ارائه  بسته بندی های متنوع بر اساس خواست مشتری و بازارهای هدف و پتانسیل ها در مقیاس با جایگاه فعلی در گردشگری سلامت به عنوان راهبرهای بنیادین می باشند .

وی گام برداشتن از وضعیت حال را به سوی جایگاه بالقوه در گرو برگزاری کارگاه آموزشی توسعه محصولات گردشگری ایران با محوریت گردشگری سلامت دانست و تصریح نمود : رهنمودهای راهبردی این مسئله تعیین محصولات مشتری – محور ، تعداد بسته ها برای محصول واحد و طراحی پکیج های ترکیبی، همکاری و تبادل تجربیات میان استانها ، گسترش الگو پیاده شده به همه استانهای کشور ، حرکتی ملی به سوی بهره گیری از شیوه های نوین و علمی توسعه گردشگری و جذب گردشگری سلامت، تحقیق اهداف دراز مدت برنامه توسعه چهارم و چشم انداز بیست ساله کشور و برنامه ریزی دقیق برنامه پنجم توسعه کشور حائز اهمیت می باشد .

در ادامه معاونت پشتیبانی درمان پژوهشگاه رویان با اشاره به نقش رویان در گردشگری سلامت گفت: گردشگری درمانی و بهداشتی از رو به رشد ترین صنعت های گردشگری جهان باعث شده سازمانهای دست اندرکار و کشورهای علاقمند به توسعه گردشگری توجه خود را به این بخش جلب کنند . صادرات خدمات پزشکی یک اصل برای تقویت ساختار بهداشت و درمان کشورهاست . ایران نیز بر اساس برنامه ریزی های خود تا پایان برنامه چهارم توسعه ۳۰ درصد از نیازهای درمانی و بهداشتی کشور را از طریق صدور کالا ، خدمات بهداشتی و توریسم درمانی فراهم می کند . وی در آمد این صنعت را بسیار چشمگیر دانست و افزود:

بر اساس آمار بهداشت جهانی سالانه حدود ۵۰ میلیارد دلار ، صرف درمان بیماران منطقه در کشورهای اروپایی و آمریکایی می شود.

احمد وثوق : ساختار میراث فرهنگی ، وزارت بهداشت ، وزارت امور خارجه و وزارت رفاه را از جمله دستگاه هایی برشمرد که با توجه به حوزه اختیارات خود هر کدام به نوعی در این موضوع تاثیرگذار هستند و اهداف شورای سیاست گذاری گردشگری ،سیاست گذاری کلان نظام توریسم درمانی ، تنظیم قوانین مورد نیاز با توجه به مصوبات  بین المللی، کسب درآمد برای کشور و به وجود آوردن همکاری های بین بخش و درون بخشی در خصوص توسعه توریسم درمانی می باشد.

وثوق طرح جامع توریسم درمانی وزارت بهداشت را تلاش برای جذب بیمار، فراهم شدن مقدمات ورود بیمار به کشور ، نظارت بر مرکز درمانی و جمع آوری آمار بیماران خارجی عنوان کرد و بیان داشت : یکی از جاذبه ها و امتیازات توریسم درمانی در ایران پایین بودن هزینه های درمانی و خدمات پزشکی می باشد . که از جمله تسهیلات فراهم شده برای بیماران خارجی عبارتند از : ایجاد ارتباط مستقیم از طریق ایمیل و تلفن ، هزینه درمان پایین در مقایسه با کشورهای اروپایی ، آمریکایی، در صد موفقیت بسیار بالای درمان، فراهم کردن امتیازات ویژه مانند : رزرو هتل ، پذیرش بدون وقت قبلی و تصریح تمامی مراحل درمان .

معاونت پشتیبانی درمان رویان ویزای درمانی کوتاه مدت ، مشکلات حمل و نقل بین شهری و واسطه های موجود در بازار جذب بیماران را از مشکلات موجود در پذیرش و درمان بیماران خارجی بر شمرد .

عضو هیات علمی پژوهشگاه فن آوری های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی تهران نیز ویژگی های گردشگری سلامت رادر ایران بر جسته و چشمگیر دانست و افزود: همواره یکی از مرکز جالب توجه گردشگران، کشورهای مختلف بوده است و فارغ از جنبه های گوناگون یک سفر تفریحی که می تواند انگیزه مناسبی برای هر گردشگری در سفر به ایران  ایجاد کند؛ و یکی از انگیزهای مرکز گردشگری برای اقدام به انجام سفر، دستیابی به اهداف سلامت جسم و روح است.

علی صادقی تبار از دیگر ویژگی ها و توانمندی های کشور ایران جهت ارائه خدمات گردشگری سلامت را توزیع مناسب و پراکندگی مراکز پاراکیلینیک و به خصوص آزمایشگاهها در سراسر کشور عنوان کرد و تصریح نمود:

با توجه به جاذبه های مختلف در عرصه گردشگری کشور ایران و همچنین وجود عوامل مختلفی که رغبت نیازمندان دریافت خدمات پزشکی و پاراکیلینیکی را بر می انگیزد شایسته است مدیران و سیاست گذاران عرصه خدمات سلامت با تاکید بر توانمندی ها و مزیت های رقابتی جامعه پزشکی نسبت به برنامه ریزی، اطلاع رسانی و اجرای  طرح های گردشگری سلامت و بخصوص با هدف گیری کشورهای منطقه اقدام موثر بعمل آورند.

عضو هیات علمی و مرکز تحقیقات مدیریت و اقتصاد سلامت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در این همایش با بیان اینکه گردشگری سلامت یکی از بخش های صنعت گردشگری است که در دو دهه اخیر از رشد شتابانی برخوردار بوده است  گفت:

به دلیل درآمد ارزی بالای این صنعت، کشورهای زیادی در حال فعالیت در این عرصه هستند و یا قصد دارند تا وارد این عرصه شوند.

علیرضا جباری افزود: ایران به دلیل مزیتهای فراوان از جمله هزینه های پایین خدمات سلامت و کیفیت بالای این خدمات قصد دارد تا سهم خود را از بازار این نوع گردشگری افزایش داده و به قطب پزشکی در منطقه تبدیل گردد . وی توسعه این صنعت را در ایران با چالشهای متعدد روبرو دانست و تصریح نمود : این پژوهش با هدف تعیین  چالش های ساماندهی این صنعت و ارائه ی الگویی برای آن انجام شده است.

علیرضا جباری سه جزء اصلی صنعت گردشگری پزشکی را : دولت و سازمانهای دولتی، و همچنین بخش غیردولتی، یک نهاد هماهنگ کننده بین دولتی و بخش غیر دولتی بر شمرد. نسرین شعر بافچی از دیگر سخنرانان این کنگره، گردشگری را به معنای مسافرت به یک مقصد خاص جهت استفاده از فرصت های خدمات بهداشتی در مانی در سطح جهان دانست که توسط متخصصین مجرب سلامت و در تسهیلات پیشرفته از نظر زیر ساختهای تکنولوژیک و نیروهای انسانی با رعایت کامل منشور حقوق بیمار و با هزینه قابل پرداخت ارائه می شود .

وی پایین نگه داشتن هزینه ها را برای پایدار ماندن در بازار گردشگری پزشکی امری بدیهی برشمرد و افزود : کشورهای موفق در زمینه گردشگری سلامت قادر به ارائه خدمات بین المللی سلامت با هزینه کمتر از کشورهای توسعه یافته می باشند . در این کشورها قیمت ها به دلایل هزینه های پایین عوامل تولید ، رقابت رای کاهش قیمتها در بین عرضه کنندگان خدمات بین المللی سلامت و نوسانات پولی وتغییرات نرخ ارز رقابتی هستند.

وی با اشاره به محدودیت های توسعه گردشگری پزشکی گفت: محدودیت های بین الملل شامل: قوانین و مقررات بین المللی، استاندارهای بین المللی، گواهینامه ها و اعتبار بخش بین المللی، نظام بیمه درمانی در کشور مبدا که بیمه های دولتی و خصوصی بیماران در کشور مبدا و محدودیت قابلیت انتقال بیمه ها را در بر می گیرد که رفع محدودیت قابلیت انتقال بیمه ها از طریق تلاش کشور مقصد برای تشویق قابلیت انتقال بیمه ها در کشور مبدا و یا تقویت بیمه های خصوصی در کشور مقصد جهت بیمه نمودن فرآیند گردشگری سلامت در کشور مقصد امکان پذیر است.

شعربافچی گفت: گرچه ارائه خدمات بین الملل سلامت و جذب توریست در ایران ممکن است پیامدهای مثبت و منفی برای نظام سلامت به همراه داشته باشد و یا با موانع و محدودیت هایی مواجه شود ، آنچه مسلم است این که توسعه صنعت گردشگری پزشکی برای ایران دارای توجیه اقتصادی است چرا که به عنوان صادرات غیر نفتی و صادرات نوعی از خدمات در بهبود تراز اقتصادی کشور و رفع مشکل بیکاری و افزایش اشتغال نیروی انسانی بخش سلامت و به طور مستقیم بر ایجاد اشتغال در سایر خدمات وابسته موثر است .

از سوی دیگر بستر سیاسی و قانونی توسعه صنعت گردشگری سلامت در کشور تا حدودی فراهم گردیده است وی در پایان افزود: توسعه صنعت گردشگری پزشکی در ایران در گرو مدیریت کارآمد و همکاری بخش خصوصی و دولتی ، بازاریابی مناسب و توسعه نیروی انسانی می باشد.

این کنگره با محورهای زیر برگزار گردیده  است:

  • توانمندی و امکانات مراکز درمانی ایران در حوزه گردشگری سلامت
  • توانمندی و امکانات طب سنتی و مکمل در ایران
  • توانمندی و امکانات مراکز خدماتی در حوزه گردشگری سلامت
  • موانع و مشکلات قانونی و حقوقی در حوزه گردشگری سلامت
  • تاثیرات گردشگری سلامت به نظام سلامت کشور
Please follow and like us:

1 دیدگاه

  1. فرهادی گفت:

    ایران بهترین پتانسیل رو در این زمینه داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *