کشورهای جهان به ابتکار سازمان جهانی جهانگردی همه­ ساله روز ۵ مهرماه (۲۷ سپتامبر) را به عنوان روز جهانی جهانگردی جشن می­گیرند. فلسفه این روز، پاسداشت ارزش­های پاک صنعت جهانگردی است که موتور محرک جریان سفر و توسعه در جهان است و به همین دلیل مردم از موهبت­ های یکدیگر بهره ­مند می­شوند. سازمان جهانی جهانگردی امسال با شعار محوری “گردشگری و آب: از آینده مشترکمان حفاظت کنیم” با برنامه­ های ویژه­ای در کشور مالدیو به عنوان میزبان رسمی، این روز را گرامی­داشت.

کمبود منابع آب زنگ خطری­است که سازمان جهانی جهانگردی به درستی شنیده ­است. بسیاری از نظریه­ پردازان جهان به این باور رسیده ­اند که جنگ­های آینده بشر بر سر منابع آبی خواهد بود و حفظ کمیت و کیفیت این منابع، می­تواند آینده­ای پایدار برای توسعه جوامع­ بشری را تضمین­ کند. بان­ کی­ مون، دبیر کل سازمان ملل نیز در پیام ویژه­ای به همین مناسبت برای پاسداری و مدیریت هوشمندانه آب تأکید داشته ­است.

مدیریت غلط منابع آبی در کشورمان حالا این سرزمین را با سراب­هایی مواجه می­کند که تأثیرات ناگوار آن یکی پس از دیگری نمودار می­شود. نمونه بارز آن دریاچه ارومیه است که سرنوشت تلخی برای آیندگان رقم زده­است. این موضوع آنقدر اهمیت داشته که رئیس­ جمهور منتخب در اولین جلسه کاری خود در هیأت دولت، لازم دید کار گروهی برای بحران دریاچه ارومیه تعیین­ کند.

 اما مشکل فراتر و عمیق­تر از معضل دریاچه ارومیه ­است. نیمی از دشت­های کشور به دلیل مدیریت غلط منابع آبی وضعیت بحرانی­ دارند. این اندیشه که آب را از منطقه­ای به منطقه دیگر منتقل­ کنند تنها به بحران­ها دامن می­زند. حالا مشخص­ شده که سدهای متعدد در کشورمان در موارد زیادی به ضرر اکوسیتم­های آبی و کشاورزی بوده­اند و لازم بوده  همزمان با ساخت سدها، سهم کشاورزی و حقابه­ ها را هم در نظر می­گرفتند. هم اکنون تعداد سدها به ۱۷۸ فقره رسیده و وزارت نیرو هم اعلام می­کند که دیگر جایی برای سد زدن نداریم! ولی چرا با وجود این همه سد همچنان دچار بحران هستیم و نمی­توانیم منابع آبی را مدیریت کنیم؟ به چه دلیل دریاچه ­ها و تالاب­ها یکی پس از دیگری خشک می­شوند؟

دلیل را باید در سیاست­های تمرکزگرایی دولت­های پیشین دانست که نازپروری شهرنشینان را محور قرار داده­اند. همین شهر تهران را ببینید چه ساختمان­ها و برج­هایی در غرب و شرق آن رشد قارچ­ گونه یافته­ اند. تأمین آب شهری و بخش صنعت شهرنشینان همواره اولویت دولت­ها بوده­است. این وضعیت، رشد نایافتگی کشاورزی ایران را در پی داشته­است. سد کرج و سد لتیان در این زمینه مثال­زدنی است. به گفته دکتر پرویز کردوانی سد کرج حالا باعث خشک ­شدن قناتهای شهریار و رباط کریم شده و سد لتیان هم که ابتدا برای کشاورزی ورامین احداث شده­بود و قرار بود تنها یک دهم آب سد را به تهران اختصاص ­دهد الان ۵ سال است که حتی یک قطره­آب هم به ورامین نمی­رسد. این رویه باعث خشک شدن قناتها شده زیرا در پایین­دست سدها کانال­های سیمانی درست کرده­اند که مانع تغذیه دشت­ها می­شود.

نگاه غیرتوسعه ­ای به منابع آبی توفانی سهمگین را بلند کرده­است که صدای دهشتناک آن از دور به گوش می­رسد و دیر یا زود گرد و غبارهای آن خواب را از چشم­هایمان می­رباید. این بحران یک معضل جهانی است ولی کشورمان از این وضعیت بیشترین تأثیر نامطلوب را خواهد گرفت. روزنه­ای اما وجود دارد و آن صنعت گردشگری و توجه به توسعه زیربنایی بوم­ گردی است که می­تواند برای مدیریت این بحران راهکاری مناسب باشد.

منبع:  سایت سفر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
تا دقایقی دیگر لینک مستقیم PDF به ایمیلتان ارسال می شود.
Increase more than 700% of Email Subscribers!
Dolor aliquet augue augue sit magnis, magna aenean aenean et! Et tempor, facilisis cursus turpis tempor odio. Diam lorem auctor sit, a a? Lundium placerat mus massa nunc habitasse, arcu, etiam pulvinar.
  • Goblinus globalus fantumo tubus dia
  • Scelerisque cursus dignissim lopatico
  • Montes vutario lacus quis preambul den
  • Leftomato denitro oculus softam lorum
  • Spiratio dodenus christmas gulleria tix
  • Dualo fitemus lacus quis preambul pat
  • Montes vutario lacus quis digit turtulis
  We hate spam and never share your details.
دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
فقط چند لحظه تا دانلود فایل PDF فاصله دارید.
ما هم مانند شما از ایمیل های اسپم متنفریم.
خبرنامه ویزای کشورهای مختلف
این خبرنامه ویژه اخبار و رویدادها در زمینه ویزای کشورهای مختلف می باشد. برای کسب اطلاع از رویدادهای گردشگری، می توانید به صفحات دیگر سایت مراجعه کنید.
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?
پس از وارد کردن ایمیل، pdf شروع به دانلود می کند.