جدیداً هر شش‌ماه آمارهای تعداد گردشگران رشد می‌کند.آدم چه بگوید، این بچه که اسمش گردشگری‌است سنّی هم ندارد !!! تازه بعد از جنگ جهانی دوم با اصول و تعاریف جدید متولدشد و امروز برای خودش یلی شده. گردشگری، این صنعت جدید و جوان با صنایع قدیمی دیگر تنه‌به‌تنه می‌زند و می‌گوید تو برو که من آمدم. گردشگری امروزه در بیش از سی‌سه کشور جزو یکی از سه صنعت نخست و برتر است و در تعدادی از کشورها مانند اسپانیا گردشگری اساساً صنعت اول اقتصادی است.

یکی از ویژگی‌های گردشگری عدم نیاز ان به متخصص خصوصاً در امر خدمات‌دهی است. چراکه می‌تواند نیازهای خود را با آموزش‌های کوتاه‌مدت برآورده نماید. از سویی دیگر گردشگری صنعتی‌است که می‌تواند فرصت‌های شغلی بسیاری را برای جوانان و زنان فراهم اورد. برای روشن‌تر شدن ارزش اقتصادی گردشگری نگاهی می‌اندازیم به آخرین آمارهای منتشر شده این صنعت توسط سازمان جهانی گردشگری، با ما همراه باشید: در ۹ ماه نخست سال ۲۰۱۳ تعداد گردشگران بین‌المللی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۵ درصد رشد داشته و تعداد گردشگران بین‌المللی براساس گزارش مقاصد گردشگری در سرتاسر دنیا در طی شش‌ماه نخست این سال ۴۱میلیون‌نفر رشد داشته و در طی ۹ماه نخست سال جاری به ۸۴۵ میلیون نفر رسیده‌است.

 بر طبق گفته طالب ریفائی، دبیرکل سازمان جهانی گردشگری، رشد تعداد گردشگران با نرخی بیش از نرخ مورد انتظار، سبب تقویت قدرت اقتصادی در هر دو گروه اقتصادهای توسعه‌یافته و درحال توسعه گردیده و سبب ایجاد اشتغال، افزایش تولید ناخالص داخلی و کمک به برابری بیشتر در تراز پرداخت‌ها گردیده‌است.

در اروپا به‌عنوان مقصدی که بیشترین میزان بازدیدکننده را داشته‌است تعداد گردشگران بین‌المللی در منطقه جنوب‌شرق آسیا ۱۲درصد و در مجموع ۶درصد رشد را نشان می‌دهد. لازم به ذکر است که تعداد گردشگران بین‌المللی در سال ۲۰۱۲ به رقم یک‌میلیارد و ۳۵ میلیون‌نفر رسید.

همچنین آخرین بررسی‌های سازمان‌جهانی گردشگری نشان می‌دهد که میزان درآمدهای حاصل از گردشگران بین‌المللی در سال ۲۰۱۲، رقم ۱۰۷۵میلیارد دلار برابر با ۸۳۷میلیارد یورو بوده‌است که در مقابیه با سال ۲۰۱۱ (۱۰۴۲میلیون دلار)، ۴درصد رشد را نشان می‌دهد.

 اساساً با بررسی آمار تعداد و میزان درآمدهای گردشگران بین‌المللی مشخص می‌گردد که از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰ میلادی تعداد گردشگران و درآمدهای ماحصل از آنان یا نرخ تقریباً  ثابت رشد پیداکرده‌است. ابتدای سال ۲۰۰۰ تا سال ۲۰۱۲ میلادی تعداد گردشگران بین‌المللی به‌جز در سال‌هایی که در ادامه ذکر می‌شوند رشد داشته‌است. لازم به ذکر است در طی مدت یاد شده و حتی در طی سال‌هایی که تعداد گردشگران  بین‌المللی افزایش نداشته و یا حتی کاهش داشته‌است. میزان درآمدهای ماحصل از گردشگری افزایش داشته‌است. سال‌هایی که گردشگری از نظر تعداد گردشگران دچار رکود شده‌است عبارتنداز :

سال ۲۰۰۱ میلادی به دلیل حوادث مربوط به ۱۱سپتامبر و حمله آمریکا به افغانستان، سال ۲۰۰۳ به دلیل شیوع بیماری سارس در جنوب‌شرق آسیا،سال ۲۰۰۸ به دلیل نمودارشدن آثار بحران اقتصادی جهانی و بروز بیماری آنفلانزای خوکی،شاید بدنباشد یادآوری کنیم که چندسالی‌است لیست کشورهایی که بیشترین میزان درآمدهای حاصل از گردشگران را دارا هستند تغییر چندانی نداشته‌است، اعضای این لیست به ترتیب عبارتنداز : آمریکا، اسپانیا، فرانسه،چین و ایتالیا. در این لیست جای یک کشور بسیار خالی‌است: ایران که جاذبه‌های بسیاری را دارا است.

جاذبه‌هایی که هریک به تنهایی می‌توانند گردشگران بسیاری را به خود جذب کنند. از سویی‌دیگر اقتصاد کشور در پی حضور دولت جدید در پی بازیابی خویش است و در این راه گردشگری می‌تواند حضور و تأثیری به‌سزا خصوصا” در امر اشتغال‌زایی و جذب سرمایه‌گذار داشته‌باشد.

امیدآن‌که دولت جدید با توجه به صنعت گردشگری و همراهی با دست‌اندرکاران این بخش در دانشگاه، مطبوعات و رسانه‌ها و بخش خصوصی بتواند چرخ رشد اقتصادی کشور را سریع‌تر به گردش درآورد.

گردشگری پول‌ساز 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
تا دقایقی دیگر لینک مستقیم PDF به ایمیلتان ارسال می شود.
Increase more than 700% of Email Subscribers!
Dolor aliquet augue augue sit magnis, magna aenean aenean et! Et tempor, facilisis cursus turpis tempor odio. Diam lorem auctor sit, a a? Lundium placerat mus massa nunc habitasse, arcu, etiam pulvinar.
  • Goblinus globalus fantumo tubus dia
  • Scelerisque cursus dignissim lopatico
  • Montes vutario lacus quis preambul den
  • Leftomato denitro oculus softam lorum
  • Spiratio dodenus christmas gulleria tix
  • Dualo fitemus lacus quis preambul pat
  • Montes vutario lacus quis digit turtulis
  We hate spam and never share your details.
دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
فقط چند لحظه تا دانلود فایل PDF فاصله دارید.
ما هم مانند شما از ایمیل های اسپم متنفریم.
خبرنامه ویزای کشورهای مختلف
این خبرنامه ویژه اخبار و رویدادها در زمینه ویزای کشورهای مختلف می باشد. برای کسب اطلاع از رویدادهای گردشگری، می توانید به صفحات دیگر سایت مراجعه کنید.
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?
پس از وارد کردن ایمیل، pdf شروع به دانلود می کند.