گردشگری یزد ,اردکان، موزه خشتی

پیشنهاد سفر، تاریخ‌گردی

اردکان موزه خشتی

اگر هنوز برای سفرهای نوروزی برنامه‌ریزی نکرده‌اید و می‌خواهید به شهرهای مرکزی ایران بروید که در کویر ساخته شده‌اند و بافتی خشتی گلی دارند، پیشنهاد ما سفر به اردکان است. هرچند سفر به استان یزد سفر به جاذبه‌های تاریخی است که می‌توان شهرهایی را در آن دید که از دل تاریخ باقی مانده‌اند؛ شهرهای خشتی و گلی که اوج معماری ایرانیان در اقلیم کویری هستند و دارای خانه‌هایی با بادگیرهای برافراشته و قنات‌های زیرزمینی. اما از میان شهرهای استان یزد، اردکان شاید دست‌نخورده‌ترین و زیباترین شهر باشد. هرچند بافت تاریخی این شهر زیبا نیز از دست بسازبفروش‌ها و شهرداری‌ها و همین‌طور طرح‌های توسعه در امان نمانده و چند سال پیش بود که پنج خانه دوره ایلخانی در ضلع غربی بافت قدیم اردکان تخریب شد. این در حالی است که بافت تاریخی اردکان در سال ۱۳۸۲ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و طبق قوانین ثبت تخریب یا تغییر وضعیت بافت‌های تاریخی ثبت‌شده یا آثار ملی پیگرد قانونی دارد. اما این اتفاقی است که اگر بخواهد ادامه داشته باشد باید فاتحه گردشگری را نیز خواند.
اردکان به دلیل دیگری نیز معروف است و آن حلواارده‌های مشهوری است که داستان‌های زیاد دارد. چنانچه در قدیم شیرینی‌ها از شیره ‌انگور یا شیره خرما تهیه می‌شد. اما چندی بعد زمانی که تازه شکر وارد بازار شده بود به حلوا ارده‌ای که با شکر تهیه می‌شد حلواشکری می‌گفتند و این حلوا شکری تنها در اردکان تولید می‌شد، هرچند این شیرینی بیشتر در ماه اسفند خریداری و برای عید مصرف می‌شد. به‌طوری که در روزهای اول اسفند از روستاهای اطراف مردم با کاسه‌هایی که داخل سفره‌ای گذاشته و به پشت خود بسته بودند، پیاده یا سواره به اردکان می‌آمدند و در بازار بزرگ شهر که از جنوب به شمال کشیده شده بود به خرید شیرینی می‌پرداختند. در اصطلاح محلی این افراد به کاسه‌پشت‌ها مشهور بودند. هنوز هم حلواارده اردکان بسیار معروف است.

اردکان یعنی چی؟

بنا به گفته زبان‌شناسان واژه اردکان از «اد» به معنای مقدس و «کان» به معنای معدن برگرفته شده است. در واقع وجه‌تسمیه اردکان به معنای جایگاه مقدس است. شاید هم معادن تاریخی‌ای نزدیک این شهر باشند که اهمیت آن را چندبرابر ‌کنند. تاریخ شکل‌گیری اردکان هم به درستی معلوم نیست به‌طوری که نامی از اردکان در کتاب‌های تاریخی دوران پیش از اسلام نیامده و تنها در قرن هفتم هجری است که در سفرنامه‌ای از مسافری به نام «تقی‌الدین» نامی از اردکان و خانقاه آن شهر برده می‌شود.

کوچه‌های آشتی‌کنان اردکان

میدان قلعه یا محله «چرخاب»، اولین محله‌ای است که در اردکان ساخته شده و هنوز هم قسمت اعظم آن سالم باقی‌ مانده است. این محله، کوچه‌های کم‌عرض و مسقف دارد که عرض آنها ۲ الی ۳ متر و گاهی نیز کمتر است. عرض کوچه مسجد جامع قریب به ۷۰ سانتی‌متر است که به کوچه «آشتی‌کنان» معروف است. کوچه‌ای که آنقدر باریک است که اگر تو قهر هم باشی نمی‌توانی سرت را کج کنی و از گوشه‌ای دیگر بروی. معمولا عروس و دامادها را از این کوچه عبور می‌دهند. بیشتر این کوچه‌ها دارای سقف است که در اصطلاح محلی به آنها ساباط می‌گویند.
می‌توانید با نیم‌ساعت قدم‌زدن در شهر با تمام عناصر شهرسازی ازجمله خانه‌های خشتی و کوچک، خانه‌های اعیان‌نشین، بازار،آب انبار، مسجد جامع، ساباط، حمام، آسیاب دروازه‌های شهری «دوزوک» یا دزدک و مسجد جامع که متاسفانه قسمت قدیمی‌اش خیلی بد احیا شده آشنا شوید. در بافت قدیمی شهر کارگاه‌های زیلوبافی، لبافی، سرامیک‌سازی، کوزه‌گری، کرباس‌بافی، کارگاه‌های حلواسازی، قندریزی قابل‌رویت هستند. اگر به یزد آمدید بازدید از اردکان را از دست ندهید.

اردکان، موزه خشتی

اردکان، موزه خشتی

آثار دیدنی شاخص اردکان

اگر به اردکان سفر کردید تماشای این آثار بی‌نظیر تاریخی را که نشان از دانش معماری کویری ایران دارد، از دست ندهید:
منطقه زردک و آثاری از بناهای مربوط به قرن پنجم و ششم.
مسجد زیرده و مسجد جامع، از بناهای مربوط به قرن دهم هجری و مسجد حاج‌محمدحسین مربوط به دوره قاجاریه.
مسجد جامع عقدا، مربوط به قرن ششم هجری
موزه مردم‌شناسی اردکان؛ دارای بخش‌های مختلف مردم‌شناسی، اشیای عتیقه، گیاه‌شناسی، جانورشناسی و فرهنگی.
رباط خرگوشی، از بناهای دوره شاه‌عباس صفوی که به تازگی کتیبه سردر این رباط توسط تعدادی سارق دزدیده شده است. این کتیبه به خط رضا عباسی، خطاط مشهور زمان شاه عباس صفوی بوده و در تاریخ ۱۰۲۳ هجری قمری نوشته شده و شامل ۱۵ قطعه سنگ سبزرنگ به عرض ۶۰ سانتی‌متر و طول ۸ متر است که در ۳ جبهه درگاه ورودی کاروان‌سرا نصب شده بود.
رباط شاهزاده و منارجنبان خرانق
پیر سبز چک‌چک و پرستشگاه هریشت از زیارتگاه‌های زرتشتیان.
غار شگفت یزدان که در ۵۰ کیلومتری عقداست و دارای ستون‌های زیبای استلاگمیت و استلاگتیت است. طول این غار ۱۵ کیلومتر است.
همین‌طور آب انبار دوراه، آب انبار قلعه، آتشکده شریف‌آباد، آتشکده احمد‌آباد، پیرسوز، چهارسوق، حسینیه بازار نو، خانقاه اردکان، دخمه ترک‌آباد، دخمه شریف‌آباد، زیارتگاه پارس بانو، زیارتگاه زرتشتیان شریف‌آباد، مدرسه علمیه، مسجد کچیب و میل ترک‌آباد.

چطور به اردکان برویم؟

اردکان بر سر راه تهران به کرمان و بندرعباس واقع شده که این راه از مرکز شهر (جاده سنتو یا دکتربهشتی) می‌گذرد و در قلب کویر مرکزی ایران جای دارد. موقعیت قرارگیری شهر در دشت یزد- اردکان است.
. برای رفتن به اردکان می‌توانید با قطار یا هواپیما تا یزد بروید و از آنجا به اردکان بروید یا اینکه با اتوبوس به این شهر سفر کنید. بهای بلیت اتوبوس وی‌ای‌پی از یزد تا اردکان ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان، درجه یک ۱۷ هزار تومان، درجه دو ۱۴ هزار تومان و معمولی ۳ هزار و ۹۰۰ تومان است.

در اردکان چی بخریم؟

حلواارده مهم‌ترین سوغاتی اردکان است. چگونگی دستیابی به فناوری تولید
حلوا ارده را به شیخ بهایی نسبت می‌دهند. در ساخت حلواارده از کنجد سابیده که به آن ارده گفته می‌شود و به صورت مایع است، استفاده می‌شود. حلواارده‌ای را که خریدید باید در محلی خنک و دور از تابش مستقیم نور خورشید نگهداری کنید و اگر در محل مناسبی مثل یخچال نگهداری کنید مدت زمان بیشتری قابل‌استفاده است. همچنین اگر بخواهید می‌توانید روغن کنجد از این شهر تهیه کنید که بسیار برای سلامتی مفید است. شیرینی حاجی بادامی نیز یکی دیگر از سوغاتی‌های این شهر است که برای پذیرایی از میهمانان نوروزی مناسب است.

اردکان، موزه خشتی

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *