گردش پنج روزه در میان آثار جهانی ایران

از کرمانشاه تا تهران

ایران سرزمین تمدن است و تاریخ، به همین خاطر در جای­جای آن که بگردید، نشانه­ های این قدمت را به آسانی خواهید دید. غرب و شمال­غربی از جمله مناطقی است که این آثار تاریخی را در آن‌ها می‌بینید. مخصوصاً آثاری که با ثبت در فهرست میراث جهانی، آوازه تاریخ ایران را در خارج از مرزهای ما هم گسترانده­اند. آثاری که پیشینه تمدن در این منطقه از کشور را دست کم تا دوره هخامنشی؛ یعنی حدود دوهزار و ۵۰۰ سال قبل. عقب ­تر می‌برند. برای مرداد ماه برنامه سفری متفاوت را برای گردش در میان این آثار جهانی به شما پیشنهاد می‌کنیم.

در این راهنما به شما خواهیم گفت که چگونه برنامه سفرتان را از بیستون کرمانشاه شروع کنید. بعد از تکاب به بازار تبریز بروید و پس از آن گشتی در کلیساهای جهانی آذربایجان بزنید و پس از آن‌ها به مجموعه شیخ ­صفی و سلطانیه و دست آخر به کاخ گلستان برسید. این مسیر تقریباً یک هزار و ۵۰۰ کیلومتری، برنامه­ای ایده ­آل برای مردادماه است؛ چرا که خنکای هوا هم یار موافق شماست.

چطور برسیم؟

شروع از بیستون

سفر شما از بیستون در نزدیکی کرمانشاه شروع می‌شود. بعد از تکاب به تبریز می‌رسد و از آنجا به سمت جلفا می‌رود. بعد هم نوبت اردبیل، سلطانیه و تهران است.

از تهران حدود ۵۵۰ کیلومتر و از همدان ۱۸۵ کیلومتر تا کرمانشاه راه دارید.

مبداء تا بیستون : اگر با خودروی شخصی می‌آیید و از تهران روانه شده ­اید، وارد آزادراه ساوه بشوید و پس از همدان به کرمانشاه برسید. اگر از شهرهای قزوین، اصفهان و ساوه می‌آیید، هم می‌توانید وارد این مسیر شوید. اگر از شهرهایی که پیش از این نام بردیم، روانه شده­اید حدود ۳۰ کیلومتر مانده به کرمانشاه و بعد از شهر «صحنه» می­توانید، بیستون را تماشا کنید.

بیستون تا بازار تبریز : بیستون را به سمت کامیاران و سنندج ترک کنید. بعد از سنندج به سمت شمال و دیواندره روانه شوید. ۴۵ کیلومتر بعد از دیواندره جاده دو شاخه می‌شود و شما باید وارد مسیر سمت راست شوید. از سنندج تا تکاب حدود ۱۹۰ کیلومتر راه پیش­رو دارید. از تکاب تا تخت سلیمان حدود ۴۲ کیلومتر باید رانندگی کنید تا پیش از روستای «تازه­کند نصرت­آباد» به مقصد برسید. برای رسیدن به تبریز و بازار جهانی­اش باید دوباره به تکاب برگردید و بعد از شهرهای شاهین­شهر، میاندوآب، ملکان، بناب، عجب شیر و آذرشهر به تبریز می‌رسید؛ این یعنی طی حدود ۳۰۰ کیلومتر راه.

از بازار تبریز تا کلیساها : جلفا در ۱۳۰ کیلومتری تبریز قرار دارد. تبریز را به سمت شمال غربی و شهر صوفیان ترک کنید و بعد به سمت مرند و جلفا بروید. بعد از عبور از هادی­ شهر به شهر جلفا می‌رسید، در دوراهی انتهای شهر مسیر خود را به سمت جاده «سیه­رود» و کلیسا کج کنید. در بخش­هایی از این جاده از کنار رود ارس عبور می‌کنید. پیش از سیه ­رود به «کلیسای چوپان» و در نهایت به کلیسای «سنت استپانوس» می‌رسید. اما اگر می‌خواهید «قره کلیسا» یا «طادئوس مقدس» را ببینید؛ یعنی معروف­ترین کلیسای آذربایجان، باید در مرند به سمت قره­ضیاءالدین و شهر چالدران بروید. از دوراهی قره­ضیاءالدین تا کلیسا حدود ۴۰ کیلومتر راه دارید.

از کلیسا تا کاخ گلستان : مقصد بعدی اردبیل است. دوباره به مرند و تبریز برگردید و بعد از «بستان­آباد» به سمت سراب و «نیر» بپیچید تا بعد از سرعین در اردبیل باشید. از تبریز تا اردبیل حدود ۳۹۰ کیلومتر راه دارید. زنجان مقصد بعدی است. اردبیل را به سمت جنوب و در مسیر شهر هیر ترک کرده و پس از عبور از شهرهای «گیوی» و «زرج­آباد» به ترکمان­چای و میانه می‌رسید. بعد از میانه وارد آزادراه تبریز-زنجام شوید تا بعد از حدود ۲۷۵ کیلومتر از اردبیل به زنجان برسید. از زنجان هم حدود ۳۵ کیلومتر به سمت تهران برانید تا در سمت راست جاده، خروجی سلطانیه را ببینید. بعد از سلطانیه هم حدود ۳۲۰ کیلومتر به سوی تهران برانید تا به پایتخت و گلستانش برسید.

کجا بگردیم؟

هفت اثر در پنج روز

در این برنامه سفر، بیستون تا کاخ گلستان را می‌پیمایید. در میان هفت اثری که به شما معرفی کرده­ایم، تخت سلیمان پیش­تر از تمام آن‌ها ثبت شده و کاخ گلستان هم تازه­ترین اثر جهانی است.

بیستون : بیستون در تیرماه سال ۸۵ به عنوان هشتمین اثر جهانی ایران در فهرست میراث جهانی ثبت شد. در اینجا می‌توانید مجسمه هرکول، غار شکارچیان، نقش برجسته بلاش، پرستش گاه پارتی، نیایشگاه مادی، نقش برجسته مهرداد دوم، وقفنامه شیخ علی خان زنگنه و فرهاد تراش را ببینید. با فاصله­ای نه چندان دور از این آثار می‌توانید بنای ناتمام ساسانی، کاروانسرای ایلخانی و یکی از کاروانسراهای مشهور شاه عباسی را ببینید. پایگاه میراث فرهنگی بیستون یک سایت اینترنتی کامل دارد که دقیق­ترین اطلاعات را درباره این اثر جهانی به شما می‌دهد. در این نشانی: bisotun.icbto.ir بگردید یا با شماره‌های ۳۷۲۳۸۱۵ و ۳۷۲۳۸۱۴ (۰۸۳۲) تماس بگیرید.

تخت سلیمان : مجموعه تخت سلیمان چهارمین اثر جهانی ایران در سال ۸۲ ثبت شده. مهم‌ترین اثر این مجموعه آتشکده «آذرگشسب» است، اما کل آثار این مجموعه قدمتی از دوره اشکانی و ساسانی تا ایلخانی دارند. دریاچه کنار آتشکده که دائم در حال جوشیدن است و «زندان دیو» از دیگر آثار تاریخی اینجاست. از ما می‌شنوید، بعد از گشت و گذار تاریخی، با راهنمایی محل‌ها، راهی «چملی» یک منطقه سرسبز کنار روستا بشوید. اینجا یک آبگیر بسیار عمیق دارد که چمن متحرک روی آن با جریان آب حرکت می‌کند و گاهی گله‌های گوسفند هم برای چرا رویش می‌روند. از پایگاه میراث فرهنگی تخت سلیمان؛ ۵۶۳۳۳۱۱ (۰۴۸۲) اطلاعات دقیق­تری بگیرید.

بازار تبریز : گردش در یازدهمین اثر جهانی ایران؛ یعنی بازاری با وسعت یک میلیون مترمربع می‌تواند ساعت‌ها وقت شما را به خود اختصاص دهد، اما بیشتر گردشگران ترجیح می‌دهند حتماً تیمچه مظفریه، زیباترین بخش بازار و قالی‌های بی­نظیر آن را ببینید و ناهار را مهمان کبابی حاج علی در داخل بازار باشند. اگر چه می‌توانید در نشانی: eachto.org سایت اداره میراث فرهنگی آذربایجان شرقی اطلاعاتتان را تکمیل کنید، اما آقای حسن­زاده و دیگر راهنماهای مرکز گردشگری تبریز در خانه حیدرزاده ۵۵۴۶۰۴۰ (۰۴۱۱) بهترین راهنما برای بازارگردی هستند.

کلیساهای آذربایجان: کلیساهای شمال غرب ایران که پنج سال قبل در یونسکو به ثبت رسیدند، شامل پنج کلیسا می‌شود. معروف­تر از همه «سنت طادئوس» یا قره کلیسا در چالدران است. غیر از بنای اصلی مجموعه از تماشای ناقوس کلیسا، نیایشگاه­های داخل مجموعه و نقش برجسته غافل نشوید. کلیسای بعدی «زور زور» یا «سور سور» است، حدود ۲۰ کیلومتری شمال چالدران در نزدیکی روستای «باران»؛ یعنی می‌توانید بعد از قره کلیسا به تماشای آن بروید. جالب است بدانید که این کلیسا به دلیل آبگیری سد بارون، تخریب شد و حدود ۶۰۰ متر دورتر از محل اصلی و مشرف به سد، عیناً بازسازی شد. کلیسای «سنت استپانوس» با سنگ‌های زرد و نارنجی زیبا در نزدیکی جلفاست و از نظر اهمیت بعد از قره کلیسا جای می‌گیرد. کلیسای «چوپان» هم در نزدیکی همین کلیساست. یک کلیسای کوچک و دنج که داخلش تقریباً جا برای عبادت ۱۰ نفر دارد. کلیسای شرق آشور یا «مریم مقدس» هم در شهر ارومیه است.

مقبره شیخ ­صفی : مجموعه شیخ­ صفی ­الدین اردبیلی در نزدیکی میدان عالی­قاپوی شهر اردبیل، حدود سه سال قبل در فهرست میراث جهانی ثبت شد. این اثر دوازدهمین اثر جهانی ایران است و بسیار تماشایی. حواستان باشد برای بازدید از چینی­خانه و محل مقبره، باید کفش­های خود را درآورید و فلاش دوربین را هم خاموش کنید، راهنمای موزه آقای خدایاری می‌تواند به سؤالات شما جواب بدهد؛ بنابراین با شماره ۲۲۴۸۸۵۵ (۰۴۵۱) تماس بگیرید. بعد از مقبره، سراغ موزه صنایع دستی اردبیل در حمام تاریخی شیخ و نزدیکی مجموعه بروید.

گنبد سلطانیه : برای دیدن هفتمین اثر جهانی ایران که در سال ۸۴ ثبت شد باید به سلطانیه بروید. مجموعه­ای که «الجایتو» یا همان سلطان محمد خدابنده با شکوه و زیبایی بنا کرد تا امروز بینندگان را شگفت­زده کند.برای تکمیل اطلاعاتتان به نشانی soltaniyeh.ichto.ir سر بزنید یا با شماره تلفن ۵۸۲۳۱۰۵ (۰۲۴۲) تماس بگیرید. خانم رستمی و دیگر راهنماهای موزه در ساعات بازدید از مجموعه، اطلاعات کافی را به شما خواهند داد.

کاخ گلستان : برای دیدن یکی از زیباترین مجموعه کاخ­های ایران راهی تهران شوید. مجموعه­ای که قدمتش به دوره صفویه می‌رسد و تنها اثر ثبت شده پایتخت در فهرست جهانی یونسکو است. برای گرفتن اطلاعات بیشتر به نشانی : golestanpalace.ir سری بزنید یا با شماره تلفن: ۳۳۱۱۳۳۳۳۵(۰۲۱) تماس بگیرید. اگر بخواهید تا گنبد کاووس و برج معروفش بروید، از تهران باید ۴۸۵ کیلومتر تا حاشیه شرقی دریای خزر برانید. این بنای دیدنی به دلیل فاصله زیاد از دیگر آثار، در برنامه پیشنهادی ما در این سفر نیست و می‌توانید در یک برنامه جداگانه به تماشایش بروید.

گردش پنج روزه در میان آثار جهانی ایران

گردش پنج روزه در میان آثار جهانی ایران

گردش پنج روزه در میان آثار جهانی ایران

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *