گزارشی از نقاط دیدنی فرانسه

گزارشی از نقاط دیدنی فرانسه

فرانسه در زمره مهمترین کشورهای توریست جهان بشمار می رود به طوری که درآمد آن از این طریق به دهها میلیارد دلار در سال بالغ می شود . برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال ، فرصتی طلایی برای صنعت توریسم این کشور بود و در همین رابطه تلاشهای فراوانی برای جلب جهانگردان به فرانسه صورت گرفت.

گزارش حاضر نیز که براساس اطلاعات منتشره توسط سازمان جلب جهانگردان فرانسه تهیه شده ، به معرفی جاذبه های این کشور می پردازد.

صنعت توریسم در نواحی ساحلی و کنار دریا توریسم و جهانگردی در نواحی ساحلی که حدود ۳۰ درصد از کل اقامتهای سالانه در فرانسه را تشکیل می دهد ، نقش عمده ای در اقتصاد و توریسم فرانسه بازی می کند . اما طی سالهای اخیر این بخش از توریسم شاهد تغییرات چشمگیری بوده است : اقامتهای کوتاه و پراکنده ، کاهش ازدحام در اقامتگاه های ساحلی و کاهش تعداد مسافرین خارجی به تبع رونق گرفتن توریسم در کشورهای مدیترانه ای جنوبی . اینک برنامه ریزان و دست اندرکاران با مدرنیزه کردن اقامتگاههای ساحلی ، توسعه فعالیتهای مربوط به برخی اشتغالات دریایی و ساحلی فرانسه در خارج از کشور سعی در توسعه قدرت جذب این نواحی دارند.

 ساحل بریتانی از سنت مالو تا خلیج موربیان

ساحل بریتانی که از Dinard تا Nantes حدود ۱۷۰۰ کیلومتر در کنارۀ دریا امتداد یافته ، دارای چشم اندازهای بسیار زیبا و متنوعی است. شهر Saint Malo (شهر دزدان دریایی) که از سمت شمال با نرماندی هم مرز است از اطراف با دیوارهای مستحکمی محاصره گشته و گویا هنوز صدای دریانوردانی را که روزگاری باعث شهرت این شهر شده بودند را منعکس می کند . پس از آن ناحیه سنگی و پرصخره Cote de Granit Rose قرار دارد. این نام به خاطر وجود صخره های زیبا و صورتی رنگ این ناحیه بدان اطلاق گشته است . پس از آن گردش در جزیره Brehat را بخاطر ظاهری مدیترانه ای ، برگ بوها و انواع گیاهان زیبایش نباید فراموش نمود . اما هر چه به سمت غرب بر منطقه Point du Raz و جزیرۀ Qvessant پیش می رویم دیگر اثری از مناظرBrehat به چشم نمی خورد ، برعکس جذابیت این نواحی به لحاظ کناره های ساحلی است که در اثر طوفان شکل گرفته و حالت سراشیبی پیدا کرده اند .

در غرب Brittany سنتهای قدیمی را همچنان زنده می یابیم در Bigouden منطقه ای در نزدیکی Quimper برخی زنان هنوز لباسهای توری سنتی به تن دارند . شگفتیهای Morbihan آخرین مرحله و مقطع سفر در کنارۀ ساحل Brittany نیز کمتر از سایر نقاط آن نیست در Carnac ردیفی از حدود ۵۰۰۰ میلسنگ که متعلق به دوره mid-Neoli thicd یعنی ۳۰۰۰ سال در از میلاد مسیح هستند بیننده را به عهد باستانی باز می گردانند. جذابیت دیگر از منطقه خلیج  Morbihan است که جزایر سبز و زیبا و مشهور Arz و lle aux Moines در آن واقع شده اند.

فعالیت های دریایی : ۸۱۴۰۰۰ قایق ثبت شده . امروزه در عرصه قایقرانی از انواع مختلف قایقها از قبیل قایقهای تفریحی ، کرجی ، کلک و قایقهای بادی استفاده می شود. در سال ۱۹۸۶ فدراسیون قایقرانی فرانسه طی برنامه ای مدرسه قایقرانی در فرانسه را پایه گذاری نمود و هم اکنون تعداد ۳۵۰ مدرسه قایقرانی مشغول به آموزش علاقمندان هستند در سال ۱۹۹۳ تعداد کارآموزان و علاقمندان که وارد این مدارس شدند بیش از ۸۰۰۰۰۰ نفر بود .

تور دریایی فرانسه

این تور که در سال ۱۹۷۸ توسط Bernard Decm طراحی و اجرا شد ، امسال (۱۹۹۸) بیستمین سالگرد تأسیس خود را جشن خواهد گرفت. این تور در شکل یک مسابقه کرجی رانی قایقرانان ناشناخته و مشاهیر جهانی این ورزش را گرد هم می آورد. در حقیقت ورزشکاران نامی پیش از مسابقات بزرگ بین المللی با شرکت در این تور سطح کارایی خود را تخمین می زنند ، و از این روست که نام ورزشکارانی چون             Betrend de Bernard pace وMar cBouet را در لیست شرکت کنندگان این تور دریایی می توان یافت . در این مسابقه کرجی رانی رده های مبتدی که متشکل از …

توریسم شهری

شهرهای متعدد فرانسه با ساختار شهری خاص خود مجموعه ای غنی از سنت و هنر می باشند. علاقۀ روزافزون توریستها به فرهنگ و هنر در شهرها این امکان را فرآهم می سازد که سرمایه های به دست آمده از این طریق در جهت بازسازی و نگهداری از بناهای تاریخی و موزه ها به کار رود . سه شهر بزرگ فرانسه که نام آنها در لیست بزرگترین میراث های فرهنگ بشری UNESCO آمده عبارتند از : استراسبورگ ، نانسی و پاریس.

توریسم در طبیعت : پیاده روی اولین فعالیت در فضای باز

پیاده روی در هر شکل خود شاخص ترین فعالیتی است که انجام آن در تمام طول سال در فضای باز امکان پذیر است. پیاده روی در دهه اخیر گسترش قابل ملاحظه ای یافته و هم اینک حدود ۳۱ میلیون نفر در سراسر دنیا به آن علاقمند هستند . اخیراً تعداد کلوپ ها و گروه های پیاده روی که توسط افراد داوطلب راهبری می شوند ، نیز بسیار فراوان گشته است و در فرانسه نیز شوراها ، کمیته های توریسم نیز هم سرمایه گذاری و برنامه ریزی در این خصوص توجه نشان داده اند و باز در راستای همین امر ۱۸۰۰۰۰ کیلومتر جاده برای پیاده روی مشخص شده ، از موانع پاک گشته و مورد مراقبت و بازرسی قرار دارد . او از طرفی هم ۳۲ پارک طبیعی محلی در فرانسه منطقه  Camargue قلمرو حکومت اسب ، اسب قلمرو حکومت خود را انتخاب نموده است : Camargue در جنوب فرانسه در دهانۀ Rhone مکانی ایده آل برای سوارکاری در طول ساحل ، میان توده های شنی ساحلی و حوضچه های طبیعی است تا جایی که می توان به دنبال فلامینگوهای صورتی گشت از دور مزارع بزرگ را تماشا کرد.

توریسم و سفر با دوچرخه در فرانسه

کشور فرانسه پتانسیل فوق العاده ای از جاده های دوچرخه رو با وسعت ۶۵۰ کیلومتر در مناطق مختلف ، از جمل منطقه Serre Chavalier آلپ در اختیار دارد. کوهنوردی فرانسه می باشد.

ورزشهای هوایی

ورزشهای هوایی شامل راندمان هواپیماهای سبک ، کایت سواری ، چتر بازی و … است . در اکثر موارد این ورزشها در چارچوب فدراسیون ها و انجمن های خاص انجام می گیرند ولی با توجه به تعداد فراوان علاقمندان ورزشهای هوایی – دریایی انتظار می رود این ورزشها در آینده البته به شرط آنکه اعتقاد خطرناک و تخصصی بودن  این ورزشها زایل گردد گسترش بیشتری یابند . هم اکنون بسیار از مردم تصور می کنند این ورزشها تنها مختص ورزشکاران حرفه ای می باشد.

۵۰۰ زمین گلف در فرانسه

کشور فرانسه با داشتن ۵۰۰ زمین گلف همراه با اسکان گلف بازان دارای بیشترین قدرت جذب توریست برای این ورزش در سطح اروپا می باشد . درسال ۹۶ ، تعداد توریستهایی که به مکانهای انجام  بازی گلف آمده و اقامت کرده بودند به بیش از یک میلیون نفر رسید. گلف در کنار آب درمانی دریاهای فرانسه ، توریسم فرهنگی و غذاهای لذیذ و فرانسوی موردی است که هماهنگی کاملی با French art de viver دارد. مجموعه گلف Dieppe درNormandy از قدیمی ترین زمین های گلف در فرانسه است.

طباخی بی نظیر فرانسویی

طباخی فرانسوی دارای اصالت روستایی مشتمل بر خوراک های ساده و متنوع می باشد که به آرامی پخته می شوند ولی در کنار این طباخی روستایی و مردمی یک نوع آشپزی تشریفاتی و رسمی تر نیز شکل گرفته که در آن اغلب مواد غذایی گران قیمت و تازه با روش و سلیقه ای خاص و با استفاده از نبوغ و قوه تخیل آشپز با هم مخلوط می شوند.

هر منطقه با ویژگی خاص

نمک Aigues Mortes Gverande ، روغن زیتون نیس Nice ،لیمو از Menton ، گیلاس Montmorency خردل از Meaux ، خوراک ماهی Sete ، کوفته برنجی Marenres  و … در واقع به ندرت می توان منطقه ای یافت که به داشتن خوراکی مشهور نبوده یا ویژگی خاص نداشته باشد . به عنوان نمونه برای طبخ غذا ، در Brittany از کره ، غاز در Provence از روغن زیتون استفاده می شود .

تشریح یک راز ؟

علت مصرف زیاد گوشت خرگوش در غذای مردم شمال فرانسه چیست ؟ به نظر می رسد مردم شمال فرانسه در مصرف زیاد گوشت خرگوش ،تحت تأثیر همسایگان خود بوده اند . در مجموع برای ریشه یابی سلیقه های غذایی عوامل مختلف تاریخی و جغرافیایی دخیل هستند .

اما در کنار تمام عوامل تنوع امروزی غذاها مرهون ابتکار نبوغ هزاران هزار فرد ناشناسی است که در طول تاریخ با شیوه ای هنرمندانه با آشپزی برخورد کرده اند.

توریسم و استفاده از رودخانه در فرانسه

امروزه بیش از ۸۵۰۰ کیلومتر راه آبی که قابل کشتیرانی است در اختیار ۱۶/۸ میلیون علاقمندی قرار دارند که حدود ۷۰ درصد آنها را توریستهای خارجی تشکیل می دهند (آلمانی،انگلیسی،سویسی،ایتالیایی و اسپانیایی ها) به خاطر شرایط خوب آب از لحاظ تمیزی و امکان استفاده ، آمادگی و مهارت کادکنان کانالها و سدهای متحرک و وجود امکانات تفریحی از قبیل بازدید از بناهای تاریخی ، گردشهای دسته جمعی و غیره ، میزان تقاضای مردم برای استفاده از فعالیتهای مربوط به این بخش از توریسم رو به افزایش است . از میان کانال های مشهور فرانسه می توان به Canal du Midi اشاره کرد که در فهرست گنجینه های یونسکو آمده است.

توریسم صنعتی بخش در حال توسعه

شرکتها و کارخانه های فرانسوی ، در عرصه توریسم جزء مبتکرترین کارخانه ها هستند . توریسم صنعتی که به سرعت در حال گسترش است. حدود ۱۰ میلیون بازدید کننده دارد . Aerospatiale در تولوس (Toluouse) ؛ Kronenbourg در استرامبورگ ، کارخانه شکلات Poulain در Blosi و … از جمله کارخانه های فرانسوی عرضه کننده تورهای صنعتی هستند . در ده سال گذشته توریسم فنی و صنعتی به طرز قابل ملاحظه ای افزایش یافته (بازدید توریستها از شرکتهای تولیدی و کارخانه ها در ده سال اخیر دو برابر شده) برای توریستها ، بازدید از کارخانه های تولیدی در واقع تکمیل کننده بازدید و شناخت کل ناحیه است.

توسعه استعلاجی مناطق آب درمانی با کیفیت عالی

حدود ۱۰۴ چشمه آب معدنی در ساحل Brittany وجود دارد . در کنار جنبۀ استعلاجی این مناطق رشد این شاخه از توریسم و افزایش اقامتهای مستمر در کنار این آبها ، تحت تأثیر جنبه های فرهنگی و ورزشی نیز قرار دارد.

  فرانسه مهد مد دنیا

کشور فرانسه علاوه بر جاذبه های توریستی متنوع از محیطی پر جنب و جوش و خروش و نشاط انگیز و روح زنده و شاداب فرانسوی ها برخوردار است ، که این کشور را فوق العاده جذاب و زیبا نموده است . این کشور با جاذبه هایی که دارد هوش از سر شما می برد و یقیناً با یک بار سفر به این کشور شیفته آن خواهید شد و خاطره آن در ذهن شما خواهد ماند . فرانسه ، کشور رویایی که نام محلی آن فرانسی است ، مهد مد دنیا نامگذاری شده و می تواند برای سفر جزء انتخاب اول شما برای مسافرت باشد. مردم شیک پوش و خوش لباس آن ، با صدای گیرا و لهجه ای فصیح و رفتار متین و موقر خود ، بی اختیار بیننده را تحت تأثیر قرار می دهند . حال کوله بار سفر خود را می بندیم تا به کشوری که امروز ، یکی از بزرگترین کانونهای فرهنگی به شمار می رود سفر کنیم . البته در این سفر انتظار نداشته باشید که فرانسوی ها مانند  ما ایرانی ها مهمان نواز باشند البته با جاذبه های فراوانی که این کشور در خود جای داده این ضعف چندان چشمگیر نیست.

شهرهای مهم و پایتخت فرانسه:

پایتخت فرانسه شهر پاریس است . شهرهای بزرگ این کشور شامل : مارسی، لیون، نیس، استرامبورگ،مانزویژون می باشد. 

موقعیت جغرافیای و طبیعی و جغرافیای انسانیفرانسه :

مساحت جمهوری فرانسه ۵۵۱ هزار و ۵۰۰ متر مربع است که از این نظر جزء چهل و هفتمین کشور جهان محسوب می شود . این کشور در مرکز اروپا قرار گرفته و این باعث مطلوب بودن شرایط مسافرتی و تجاری در این کشور شده است و همین طور مناطق کوهستانی و دریایی در کشور فرانسه از درجه نسبتاً بالایی برخوردار است . جمعیت در کشور فرانسه تقریبا ۵۸ میلیون نفر می باشدکه این امر باعث شده ، از نظر جمعیت هجدهمین کشور جهان محسوب شود.

پول

واحد پول کشور فرانسه فرانک و کد بین المللی آن FRT است . در این کشور بهترین نرخ ارز بانک ها و پس از آن به صرافی ها تعلق دارد . البته در هتل ها نیز می توانید تبدیل ارز را انجام دهید .

زبان

در این کشور بیشتر مردم به زبان فرانسوی تکلم می کنند . اما اگر مشاهده کردید که کسی در آنجا به زبان باسک ، پرونسال ، آلمانی و بروتون صحبت می کند تعجب نکنید زیرا تعداد محدودی از مردم نیز با این زبان ها سخن می گویند . البته این نکته قابل ذکر است که مردم فرانسه به زبان اصلی خود (فرانسوی) تعصب خاصی دارند و این تعصب تا حدی است که استفاده از واژه بیگانه در آنجا ممنوع و نوعی بی احترامی محسوب می شود و مسئولین این کشور برای حفظ اصالت واژه های فرانسوی از هیچ اقدامی فروگذار نکرده اند .

مذهب

در این کشور بیشتر مردم کاتولیک و تعدادی هم پروتستان و مسلمان هستند . البته بعد از کاتولیک رایج ترین دین در آنجا اسلام می باشد .

فرهنگ و مردم

مردم فرانسه انسان هایی بسیار خونگرم هستند البته این خونگرمی در جنوب فرانسه بیشتر حس می شود . یکی از بارزترین خصوصیات برجسته مردم فرانسه روح وطن پرستی و دلبستگی فوق العاده آنها به سرزمینشان است . فرانسوی ها در سخنوری نیز بسیار تبحر دارند و همچنین آنها برای رابطه دوستی خود ارزش قائل هستند و بسیاری از فرهنگ مدم آنها شبیه به مردم ایران است . همین طور می توان گفت که مردم فرانسه زیر لوای شعار (آزادی،برادری،برابری) زندگی می کنند . فرانسه کشوری سعادتمند و مترقی و فرانسوی ها مردمی ، نیک بخت و خوشحالند و بنابراین مسافران و سیاحان از این خوشی و فرح سهمی می برند .

معماری

در کشور فرانسه معماری از قدیم الایام مورد توجه بوده و تا امروز این توجه معطوف این صنعت است، به طوری که در فرانسه هیچ وقت کسی اجازه تخریب نمای خانه خود را ندارد و این در حالی است که آنها فقط می توانند داخل خانه خود را تغییر دهند . چون تمام خانه ها در آتجا جزء میراث فرهنگی محسوب می شود و در کل کشور فرانسه را می توان از لحاظ معماری کشوری غنی برشمرد.

مراسم ملی و اعیاد فرانسه

روز ملی فرانسوی ها ۱۴ ژولای است که در این روز زندانیان از زندان بزرگ باستیل آزاد شده اند این اتفاق در ۱۴ ژولای ۱۷۸۹ به وقوع پیوست و از اعیاد آنها می توان به عید پاک اشاره کرد و مابقی اعیاد آنها مانند سایر مسیحیان دنیا است.

 غذا

غذا در فرانسه از ظرافت خاصی برخوردار است . یک وعده غذا در فرانسه شامل پیش غذا ، غذا و دسر است. غذاهای دریایی مثل ماهی ، صدف ، … در فرانسه بسیار طرفدار دارد و این غذاها در این کشور بسیار عالی پخت می شود پس اگر به فرانسه سفر کردید حتماً یک نوع غذای دریایی را سرو کنید . همچنین فرانسوی ها به نان بسیار علاقه مند هستند لذا هنگامی که در یک رستوران فرانسوی سفارش غذا می دهید باید متتظر چند تکه نان هم باشید و همین طور در فرانسه با هر غذایی یک نوع شراب خاص می نوشند .

جاذبه های توریستی فرانسه

سنبل جاذبه های توریستی در فرانسه برج ایقل است . این برج یکی از مشهورترین برج ها در دنیا می باشد که در پاریس قرار دارد و همچنین می توان گفت سالانه تقریباً ۵/۶ میلیون نفر از این برج بالا می روند و این آمار به غیر از آن دسته از کسانی است که فقط از این برج دیدن می کنند . همین طور در این شهر می توان به موزه لوور اشاره کرد که بسیار معتقدند این موزه بزرگترین و کاملترین موزه دنیا است . این موزه در گذشته اقامتگاه پادشاهان فرانسه بوده که در سال ۱۷۹۳ به موزه تبدیل شد . کلیسای جامع نوتردام فوق العاده تماشایی و جالب است . این کلیسا که در قرن سیزدهم ساخته شده یکی از زیباترین کلیساهای فرانسه محسوب می شود . اگر به این کشور سفر می کنید بهتر است بدانید می توانید از بهترین پیست های اسکی که در کوه های آلپ وجود دارد استفاده کنید ، همچنین در قسمتی از کرانه موسوم به کوت فلوری (گلزار کرانه ای) تفرجگاه های فوق العاده جالبی ساخته شده است . یکی از جاذبه های اکوتوریستی که در جنوب فرانسه وجود دارد سواحل نیس و کن است که فوق العاده زیبا است که به نام ساحل آب معروف است . در کرانه های نورماندی هم می توانید از وجود مناظر و دره های سرسبز و حاصلخیز که رفته رفته به دریا می پیوندند لذت ببرند . در نزدیکی برتانی هم صخره ای به نام مون – من- میشل وجود دارد . این صخره از جنس گرانیت است مه هر بیننده ای جذب زیبایی آن می شود . این یکی واقعیت است که بیشتر بناهای تاریخی فرانسه در جنگ آسیب دیده اما برج ساعت که از دوره رنسانس بر جای مانده تنها عقربه آن بیش از چهارصد سال است وقت صحیح را اعلام می کند و این برای بسیاری از توریست ها جالب و هیجان انگیز است . همین طور یکی از راه های آشنایی با چهره پاریس قایق سواری در رود سن است . این قایق ها که از اندازه ها و مدل های مختلف برخوردارند که در بعضی از آنها نهار یا شام هم سرو می کنند و در مورد شهر به چند زبان توضیح می دهند . در پاریس بازدید از خیابان شانزلیزه با زیبایی معماری فراوان با یک قرن قدمت را فراموش نکنید . البته به شما که قصد سفر دارید سفارش می کنیم که اگر می خواهید در سفر خود هزینه های گزافی را متحمل نشوید . از کافه ها این خیابان استفاده نکنید زیرا قیمت آنها بسیار گران است . از میان دیگر جذابیت های فرانسه می توان به کاخ های الیزه و روسای دره های فرماندی و برتایت و مکان های دیدنی دیگکر نظیر ویخی اشاره کرد و خلاصه اینکه بتوان گفت این کشور با آثار تاریخی ، پلاژها و تفرجگاه های فوق العاده زیبا و مصفا و شهرها و آبادی های سرسبزش شهره خاص و عام است .

پوشش

فرانسه مهد مد است بنابراین پوشش آنها به روز و طبق جدیدترین نمونه ها می باشد . اما در بعضی از قسمت های فرانسه مثل بریتانیا می توانید لباس های سنتی را مشاهده کنید و همچنین باسک ها هم با کلاه های کج در فرانسه معروف هستند.

سیاست

فرانسه پس از سقوط امپراتوری ناپلئون سوم ، به صورت جمهوری در آمد ، امروزه نیز فرانسه کشوری است جمهوری .

 حمل و نقل

فرانسه یکی از بهترین سیستم های حمل و نقل سریع اروپا و شاید دنیا برخوردار است . در این کشور مردم از نعمت وجود یک شبکه سازمان یافته مترو، اتوبوس و قطار بهره می برند برای پیمودن مسافت های کوتاه بهتر است از مترو استفاده کنید و به این نکته توجه داشته باشید که با یک بلیط مترو می توانید به تمام نقاط شهر بروید اما ممکن است برای مسافت های طولانی با اتوبوس به دو بلیت نیاز داشته باشید. اگر قصد داشته باشید برای هفته ها در پاریس اقامت کنید ، به نفع شماست که پروانهد ترددهای متعدد تهیه نمایید البته در این مورد مسئولین هتل می توانند شما را راهنمایی کنند.

وضعیت آب و هوا

فرانسه سرزمین معتدل است که این امر به سرسبزی آن می افزاید . زمستان در فرانسه جز در قلل آلپ و پیرنه چندان سرد نیست، جنوب فرانسه دارای آب و هوای مدیترانه ای ، با تابستان های گرم و زمستان های معتدل است و این امر موجب گردید، که همه ساله توریست های بسیاری برای استفاده از این آب و هوا به آنجا سفر می کنند .

توریسم

فرانسه از نظر تعداد مسافران و سیاحان در رتبه اول قرار دارد . هیچ کس نیست که مشتاق و آرزومند نباشد که حتی برای چند روز به فرانسه نرود، این کشور سالیانه میلیون ها توریست را از سراسر جهان به سوی خود جذب می کند که این تعداد سالیانه تقریباً به ۷۰ میلیون نفر می رسد و از جمعیت مردم فرانسه بیشتر است.

 هتل ها

وضعیت هتل ها در فرانسه بسیار عالی است . اتاق های خالی بسیاری در انتظار مسافران می باشند . شما در فرانسه می توانید در هتل های گرانقیمت یا هتل هایی که نرخشان پایین تر است اقامت کنید. البته هتل های این کشور را می توان به دو دسته سنتی و مدرن تقسیم کرد که شما با هر سلیقه ای از آن بهره ببرید .

خرید

فرانسه سرزمین مغازه دارهاست . اگر شما نتوانید چیزی در این کشور بخرید ، احتمالاً آن چیز اصلاً وجود ندارد. در فرانسه اجناس آنتیک ، پوشاک و عطر ، بسیار یافت می شود . همچنین فروشگاه ها در پاریس بسیار زیاد است به طوری که تمامی شهر را اشغال کرده اند . پس برای خرید در فرانسه با هیچ مشکلی روبه رو نخواهید شد . البته باید به این نکته توجه کرد که بعضی از مغازه ها اجناس خود را گرانتر می فروشند پس حتماًبرای خرید به مغازه ای مراجعه کنید که کالای خود را با قیمت مناسب خریداری نمایید.

نقاط دیدنی فرانسه

نقاط دیدنی فرانسه

نقاط دیدنی فرانسه

نقاط دیدنی فرانسه

نقاط دیدنی فرانسه

نقاط دیدنی فرانسه

نقاط دیدنی فرانسه

نقاط دیدنی فرانسه

منابع ماخذ:

کتاب: فرانسه

تألیف: کامیاب منافی   چاپ اول:۱۳۷۲

موسسه و چاپ و انتشارات وزارت امور خارجه

سرزمین و مردم فرانسه   اثر: لیلیان براگدون

ترجمه : محمود مصاحب   چاپ سوم :۱۳۵۴

نگاهی نو به کشور جهان چاپ دوم : تابستان ۱۳۷۴

سازمان جغرافیایی کارتوگرافی گبنا شناسی

گردآوری و تنظیم: تارا رادفر

بنگاه ترجمه و نشرکتاب

 نقاط دیدنی فرانسه

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *