گشت و گذاری در شهرستان چناران

گشت و گذاری در شهرستان چناران

جایگاه جوانمردان

این شهرستان دارای دو بخش مرکزی و گلبهار و ۵ دهستان بقمچ ، چناران ، رادکان ، بیزکی و گلمکان می باشد . دشت چناران بر روی خط زلزله قرار داشته و هرچندگاه زلزله ای در این منطقه رخ می دهد براساس بررسی های باستان شناسان در دشت چناران و بخصوص در تپه باستانی قیاس آباد و کشف سفالینه های دست ساز با خمیر قرمز و لعاب آلویی و نقوش هندسی سیاه رنگ سابقه سکونت آدمی و زیستگاهی این منطقه را به تمدن محصور در جنوب ترکمنستان در شمال خراسان منسوب می نماید که از هزاره پنجم تا اواخر هزاره سوم قبل از میلاد تاریخ گذاری شده است . چناران با عنایت به موقعیت جغرافیایی خود همواره سرزمینی آباد و حاصلخیز بوده است و از شهرهای کهن سال آن شهر رادکان از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد .

رادکان تا پیش از حمله مغولان یکی از شهرهای مهم ناحیه توس به شمار می آمده و بتدریج از شهری آباد به شکارگاهی برای حکام مغول بدل گشت و رفته رفته متروک ماند . به نقل مولف مطلع الشمس، رادکان در سال ۱۱۶۲ ه.ق مورد توجه رضا قلی میرزا پسر نادرشاه افشار قرار گرفته و قلعه ای بزرگ خشت و گلی با یازده برج در آنجا ساخته شد که مسجد جامع رادکان در میانه آن قرار گرفته است .

منیجان  منیجان یا منیژگان یکی از آثار بسیار قدیمی موجود در شهرستان چناران می باشد ، این آثار در واقع خرابه های شهر منیجان منسوب به منیژه دختر افراسیاب می باشد که هم اکنون این خرابه ها در فاصله حدود ۵ کیلومتری جنوب غربی شهر چناران (بین روستاهای رضا آباد طاهری و خرم آباد) و تقریبا مجاور ضلع جنوبی روستای رضا آباد طاهری قرار دارد ، در کتاب مرات البلدان نوشته اعتمادالسلطنه جلد چهارم صفحه ۲۷۶ در این مورد چنین آمده است : از آثار قدیمه موجود در بلوک چناران خرابه های شهر منیجان منسوب به منیژه دختر افراسیاب و آباد کرده اوست . برخی از نویسندگان معتقدند که در گذاشته های دور مناطق غرب شهرستان چناران مرز ایران و توران بوده و این شهر یکی از شهرهای مرزی متعلق به تورانیان است کما اینکه در نزدیکی این شهر ، شهر تاریخی و مرزی ارمان متعلق به ایرانیان وجود داشته است (پشت بند تاریخی اخلمند) حالا چرا این شهر منیجان یا منیژگان نامیده شده ، برخی از نویسندگان و محققان را اعتقاد بر این است که اصولا داستان بیژن و منیژه در این منطقه (اخلمند) اتفاق افتاده و بعد از دستگیری بیژن توسط افراسیاب بدطینت وی در این شهر مدتی زندانی بوده و منیژه که سخت دلباخته پهلوان ایرانی بوده به بهانه های مختلف به این شهر رفت و آمد داشته است .

قلعه امیرآباد یکی از آثار تاریخی و قدیمی شهر چناران بقای قلعه امیرآباد است ، این قلعه هم اکنون در منتعهی الیه جنوبی شهر بعد از باغ بنیاد مستضعفان قرار دارد علت اهمیت این قلعه بخاطر نبرد تاریخی قوای فتحعلی شاه قاجار به فرماندهی عباس میرزا از یک سو و “ممش خان کرد زعفرانلو” از سوی دیگر می باشد . در دوران قاجار عمده جمعیت چناران از قلعه چناران ماتوجه قلعه امیرآباد می گردد در این دوران ممش خان با تمرد از فرامین دولت مرکزی با قوای حکومتی درگیر شده و با حمایت و سلحشوری اکراد جنگجو به حد یک فرمانده مستقل و تمام عیار ارتقا می یابد ، در برخی از متون تاریخی آمده است در بسیاری از نبردهای قوای حکومتی از افراد ممش خان شکست خورده و حتی در پاره ای از موارد تا نزدیکی مشهد گریخته اند .

بعد از شرارت های ممش خان کار برای دولت سخت می شود بطوریکه از تهران قوای دولتی قاجار برای سرکوب وی یه منطقه می آیند ولی به علت اینکه قلعه امیرآباد برج و باروی محکمی داشته باشد فتح آن به سادگی امکان پذبر نبوده لذا با هدایت شخصی بلژیکی که در قوای عباس میرزا حضور داشته از زیر دیوار قلعه نقبی حفر نموده و سپس با باروت باروی قلعه تخریب می شود و سپس اکراد متواری و اسیر می شوند در ضمن به امیرآباد به علت استحکام برج و باروی آن ” حصن حصین ” می گفته اند . شاید تنها جنگی که سلسله قاجار در آن پیروز شده اند همین جنگ باشد . چون فتحعلی شاه علی رغم اسمش که اول آن فتح دارد در هر جنگی شرکت کرد شکست خورد . این قلعه در تاریخ ۲۸ صفر سال ۱۲۴۸ هجری قمری توسط عباس میرزا فتح شده است . علی رغم گذشت ۱۸۴ سال (به هجری قمری) از زمان تخریب قلعه هنوز آثار برج و باروی آن وجود دارد .

مسجد جامع رادکان – بنای تاریخی – مذهبی مسجد جامع رادکان در ۱۵ کیلومتری شمال غرب چناران در حاشیه خیابان اصلی روستای رادکان واقع شده است . مسجد مزبور شامل یک شبستان ستون دار و حیاطی مستطیل شکل می باشد . شبستان مسجد با وسعت تقریبی ۳۳۰۰ مترمربع دارای ۱۲ ستون و ۱۲ نیمه ستون بوده و محراب ساده ای نیز در ضلع جنوب غربی در ردیف میانی فضای آن تعبیه شده است . مسجد رادکان فاقد هر گونه عناصر تزیینی است و تنها کتیبه موجود در مسجد مزبور موید بنیان آن در سال ۱۳۳۲ ه.ق و مضمون آن کتیبه راجع به وقفیات مسجد رادکان است . مسجد جامع رادکان مربوط به اواخر دوره تیموریان – اوائل دوره صفوی است .

دره و آبشار اخلمد – این منطقه در ۱۷ کیلومتری جنوب غربی شهر چناران در جوار روستای اخلمد (۲ کیلومتری روستا) قرار گرفته است . روستای اخلمد حدود ۶۰ کیلومتری مشهد و در جاده خیاران و قوچان قرار دارد . دره نه چندان عریض اخلمد ، با دیوارهای سنگی بلند و پوشش گیاهی متراکم در کف همواره خالق منظره ای بدیع بوده است . در ابتدای این دره باغات فراوان میوه به چشم می خورد که تابستان ها مورد استفاده اهالی منطقه و خصوصا مردم مشهد قرار می گیرند . در انتهای این دره آبشاری با شکوه جریان دارد که بسیاری از گردشگران از میان آن عبور کرده تا از آبشار رفیع و زیبای آن دیدن نمایند .

مسیر رودخانه ، دره و آبشارهای آن با کوهپایه هایی سبک حدود ۳ کیلومتر و ۵/۱ ساعت زمان لازم دارد و ارتفاع روستای اخلمد ۱۴۴۰ متر و آخرین آبشار که افراد غیرحرفه ای می توانند کوهپیمایی داشته باشند در ارتفاع ۱۶۴ متر قرار دارد . از روستای اخلمد تا آبشار تا آبشار حدود ۳ کیلومتر فاصله است که این مسیر را باید پیاده طی نمود . آبشار اخلمد دیواره های عمودی و بلند کوه های آن ، هوای پاکیزه و ییلاقی ، و انواع میوه های گیلاس و سیب درختی آن مشهور است . در مدخل دوره اخلمد بندی است که به همت و یا در زمان بایسنغر میرزای تیموری فرزند شاهرخ و حاکم توس در نیمه اول سده نهم ساخته شده است . باغات فراوان و میوه های آن مخصوصا سیب اخلمد معروف است . کوه های اخلمد هم به دلیل ارتفاع و مسطح بودن و زیبایی فوق العاده هر سال سنگ توردان ، کوه توردان و مسافران زیادی را به سوی خود جلب می کند .

آهکی بودن جنس کوههای اخلمد باعث پیدایش حفره های ژرف مدور در زیر این آبشار شده است . این دره دارای دیواره های صخره ای با ارتفاع حدود ۳۰۰-۲۰۰ متر می باشد  که یکی از بزرگترین مناطق برای ورزش مفرح سنگ توردی در ایران می باشد از دیواره های معروف آن می توان به (دیواره سفید – الله اکبر – عقاب و … ) نام برد این دره دارای چندین آبشار اصلی اخلمد حدود ۴۰ متر ارتفاع دارد .

پیست اسکی شیرباد –  پیست اسکی شیرباد در موقعیت جغرافیایی  ۵۹۰۳۵۴ E 361743  N در استان خراسان رضوی شهرستان چناران واقع است . از پیست اسکی شیرباد تا روستای دولت آباد ۱۸ کیلومتر و از دولت آباد تا مشها حدود ۲۰ کیلومتر راه است که البته مسیر دولت آباد تا پیست راه کوهستانی و شوسه است . پیست شیرباد در دامنه بلندترین قله استان خراسان با ارتفاع ۳۳۱۰ متر ، بنا شده و به همین دلیل در بیشتر ماه های سال برف گیر می باشد و مساحت ۵۰ هکتاری آن فضایی مناسب برای تفریح سالم جوانان در کنار خانواده هایشان فراهم کرده است . اولین و تنها پیست اسکی شرق کشور با نام پیست اسکی شیرآباد اول دی ۱۳۹۱ افتتاح شده است .

تله اسکی به طول ۹۰۰ متر علاقه مندان را تا ارتفاعات بالا می برد و پس از آن ورزشکاران و دوستداران طبیعت علاوه بر استفاده از منظره بی بدیل و زیبای این پیست می توانند با طی مسیری هزار و ۲۰۰ متری لذت یک اسکی مطمئن و فرح بخش را تجربه کنند . ساختمان سه طبقه ای به منظور استقرار امکانات و تجهیزات لازم و همچنین راه اندازی یک رستوران و کافی شاپ و چندین سوئیت به منظور اقامت علاقه مندان در این محل در نظر گرفته شده است که این امکانات هنوز تکمیل نشده است .

مسیر دسترسی به پیست خصوصا در قسمت دولت آباد تا پیست شیرباد ، راهی برف خیز و کوهستانی دارد در صورتی که دوستاران ورزش اسکی به صورت شخصی قصد اقدام به استفاده از پیست را دارند از رفتن آنها به پیست جلوگیری خواهد شد . ورزش دوستان باید بوسیله رانندگان حرفه ای و راه بلد برای استفاده از پیست اقدام کنند و برای این منظور با هیئت اسکی استان هماهنگ کنند تا با وسایل نقلیه ای که رانندگان این وسایل کاملا با مسیر آشنا هستند به محل پیست مراجعه و اتز امکانات آن استفاده کنند . این پیست تا اواسط اردیبهشت ماه قابل استفاده است .

چشمه سبز – چشمه سبز در حدود ۱۵ کیلومتری شهر چناران و ۶۰ کیلومتری غرب مشهد در دامنه کوه های به هم پیوسته بینالود قرار گرفته است . این منطقه طبیعی با هوای سرد و پاکیزه در تابستان یکی از مکانهای ییلاقی شهرستان چناران محسوب می گردد.

غار پرده رستم – غار پرده رستم دارای دیواره های زیبا و دیدنی از جنس آهک می باشد و در زمره غارهای آهکی به شمار می آید .

دریاچه چشمه سبز – دریاچه چشمه سبز ، به مساحت حدود پانزده هکتار ، در ۲۳ کیومتری جنوب روستای گلمکان واقع است .

حسینیه قدیمی گلمکان – حسینیه قدیمی گلمکان در شمال گلمکان و در مجاورت میدان امام علی (ع) و جنب مسجد جامع قرار دارد – این بنا فاقد کتیبه می باشد ، اما اهالی منطقه بر این باورند که ساختمان مذکور حداقل ۲۰۰ سال قدمت دارد . این ساختمان با هدف برگزاری مراسم عزاداری امام حسین (ع) ساخته شده و به هنگام عزاداری در میانه حیاط علم بزرگی برافراشته و حصار در اوراق هایی که به حیاط مشرف می باشد به تماشای مراسم شبیه خوانی و عزاداری می پرداختند .

قبرستان پایین ده – این قبرستان در جنوب گلمکان و در ابتدای مسیر خاکی آن به روستای اسجیل واقع شده است . محدوده مذکور به دلیل داشتن قبور متعدد از حدود سده هشتم هجری تا زمان حاضر به لحاظ تاریخی دارای اهمیتی بسیار است و چون در پایین دست گلمکان قرار گرفته به قبرستان پایین ده یا سرپل مشهور شده است . در این قبرستان بیش از ۱۰۰ سنگ قبر به صورت پراکنده به جا مانده که قدیمی ترین سنگ قبر موجود به تاریخ ۷۷۱ ه.ق باز می گردد و در محدوده جنوبی قبرستان قرار گرفته است .

برج قلعه اسجیل – این برج مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان چناران ، بخش گلبهار ، دهستان گلمکان ، شرق روستای اسجیل واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۸ شهریور ۱۳۸۶ با شماره ثبت ۱۹۷۴۱ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .

رباط سیدآباد – رباط سیدآباد مربوط به دوره صفوی است و در شهرستان چناران ، روستای سیدآباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۵ آذر ۱۳۸۰ با شماره ثبت ۴۴۶۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .

بلغورخانه مزار شیخ عبدالرحمن –  بلغورخانه مزار شیخ عبدالرحمن مربوط به دوره صفوی است و در شهرستان چناران ، بخش گلبهار ، روستای نوزاد واقع شده و این اثر در تاریخ ۵ تیر ۱۳۸۴ با شماره ثبت ۱۱۹۰۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .

خرابه های قلعه قوری – خرابه های قلعه قوری مربوط به دوره سلجوقیان تا دوره ایلخانی است و در شهرستان چناران ، بخش مرکزی ، دهستان رادکان ، روستای رادکان واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۶ دی ۱۳۸۶ با شماره ثبت ۲۰۵۷۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .

حمام رادکان – حمام رادکان مربوط به اورایل دوره قاجار و در شهرستان چناران ، بخش مرکزی ، دهستان رادکان ، مجاور روستای رادکان واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۸۶ با شماره ثبت ۲۲۲۹۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .

غارهای کنام – مجموعه غارهای کنام (۳ غار) در حدود ۴ کیلومتری جنوب شرق روستای خرم آباد که در ابتدای دره ای که این غارها در آن قرار دارند چشمه آبی نیز وجود دارد.

قزار قلعه (قلعه دختر) – بقای قلعه تاریخی قزار قلعه (قلعه دختر) در فراز کوهی در فاصله حدود ۴ کیلومتری جنوب روستای خرم آباد قرار دارد .

چشمه تیج نوه – چشمه زیبا و مصفای تیج نوه در دره ای به همین نام در سه کیلومتری جنوب روستای خرم آباد واقع در پیشکوه های بینالود .

آبشار آبقدر – آبشار آبقدر در موقعیت جغرافیایی ۵۹۲۹۳۰ E 364711  Nدر استان خراسان رضوی واقع است . دره آبقد در نزدیکی روستای آبقد روستای آبقد از توابع درز آب چناران دارای چندین آبشار زیبا است. ارتفاع دره در حدود ۱۵۰۰ متر از سطح دریا است . آب و هوای آن معتدل و خشک و در ۶۹ کیلومتری شمال غرب مشهد در مسیر جاده مشهد – گوارشک قرار گرفته است . پس از طی سه کیلومتر در دره آبقد ، دهنه اصلی زو مشاهده می شود که در این قسمت از عرض دره کاسته شده و باغات نیز با اتمام می رسد .

ارتفاع دیواره های دره بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ متر است شباهت زیادی به دره اخلمد دارد . دیواره های بلند این دره برای ورزش سنگ نوردی بسیار مناسب است . ارتفاع بلندترین آبشار این دره در حدود ۸ متر است . در طول مسیر ، دو دره فرعی با پوشش درختچه ای و علفزار وجود دارند . پس از طی حدود ۱۰ کیلومتر یک دوایی در قسمت بالای دره با عرض زیاد دیده می شود . در سمت چپ دره ای مرتفع با عرض بیش از ۳۰۰ متر ، به طرف شمال غرب سرچشمه رود می رود . در انتهای دره آبقد روستای در میان بام و قاه آن قرار دارند که ارتفاع آن در حدود ۲۷۰۰ متر است. پپیب دره ملایم و در طول مسیر آب در دسترس است .

از دیگر جاذبه های توریستی شهرستان چناران می توان به موارد زیر اشاره کرد :

غارهای پلنگ دره و سوراخ گربه در اخلمد ، تپه باستانی قیاس آباد مربوط به دوره عیلامی ها در رادکان ، یخدان تاریخی رادکان ، مقبره خواجه میرک در اردکان ، چنار قدیمی رادکان ، بارگاه امامزاده عبدالله (برادر امام رضا (ع))در روستای سرآسیاب ، بارگاه امامزاده عبیدالله (برادر امام رضا (ع)) در روستای فریزی ، رباط شاه عباسی در سیدآباد ، رباط شاه عباسی در حسن آباد ، مسجد تاریخی حاج نصیر چناران ، قنات قدیمی روستای خرم آباد چناران ، بقایای قلعه یالان تش خان ، مقبره شیخ حافظ ابردهی در گلکمان ، مقبره خواجه داد و خواجه قاضی در گلمکان ، مقبره شیخ مومن در موچنان ، مقبره عارفی گمنام در قله هزار مسجد ، دریاچه و چشمه سبز گلمکان ، چشمه گیلاس ، چشمه های کنام و بزره سیر در جنوب شرقی روستای خرم آباد ، چشمه جمشید در جنوب غربی روستای خرم آباد ، چشمه کلاته درگاه در روستای خرم آباد .

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *