گشت و گذار در آثار تاریخی شهر دزفول

استان خوزستان با چغازنبیل، کاخ آپادانا، آسیب‌های آبی و ده‌ها اثر برجسته دیگر یکی از تاریخی‌ترین استان‌های ایران است. نشانه‌های این قدمت را در بیشتر شهر‌های کوچک و بزرگ آن می‌توان سراغ گرفت؛ از شوش و شوشتر گرفته تا ایذه و رامهرمز.

 در میان این شهر‌ها دزفول هم با قدمتی که به دوره‌ ساسانی باز می‌گردد و آثاری تاریخی که در داخل شهر و اطرافش کم نیست، حرف‌هایی برای گفتن دارد. این شهر‌ در بافت تاریخی‌اش حدود یک صد اثر ثبت شده ملی دارد؛ از پل تاریخی و آسیاب‌های آبی گرفته تا مسجد جامع و خانه‌ اعیانی و بازار قدیمی.

 البته علاوه بر آثار تاریخی، طبیعتش هم دیدنی است. دزفول در منطقه جلگه‌ای خوزستان قرار گرفته و مخصوصاً اواخر زمستان تا اواسط بهار حسابی سر سبز است. رود دزهم که در مسیر طولانی خود از میانه‌اش می‌گذرد. این زیبایی طبیعی را دو چندان می‌کند.

شهر دزفول

 در دزفول میتوانید آثار دوره‌های مختلف تاریخی از دوره ساسانی تا قاچار را ببینید

 پل دزفول و آسیاب‌های آبی:

  معروف‌ترین اثر تاریخی دزفول، پل تاریخی این شهر است که به دستور شاپور اول ساسانی روی رودخانه دز ساخته شد و در دزفول به «ژپل» معروف است.

مسجد جامع:

 یکی از قدیمی‌ترین مساجد ایران است که گفته می‌شود، بنای اولیه آن به اوایل قرن چهارم هجری بر می‌گردد. اما در طول دوره‌های تارخی مختلف از جمله دوره صفویه تزئینات مختلفی به آن اضافه شده است. ستون‌های سنگی، دیواره‌های قطور و محرابی که در وسط مسجد قرار دارد شکوه تاریخی این بنای زیبا را بیشتر کرده است.

بافت تاریخی:

  بافت تاریخی دزفول در مرکز شهر و ساحل رود دز قرار دارد که با گذرهای آجری، خانه‌های سسنتی و آجرکاری‌های زیبا واقعاً دیدنی است. غیر از این خانه تاریخی زیبا، خانه‌های «سوزنگر» و خانه «سید صدر» از دیگر خانه‌های تاریخی دزفول‌اند.

موزه مردم شناسی و صنایع دستی دزفول:

 اگز دوست دارید با شغل‌های قدیمی، آداب و رسوم، صنایع دستی، معماری و فضای سنتی شهر دزفول بیشتر آشنا شوید، موزه این شهر را از دست ندهید.

امامزاده‌ها:

 شهر دزفول دو امامزاده معروف دارد. یکی مقبره امامزاده رودبند در کنار پل سوم و دیگری آستانه حضرت محمدبن موسی الکاظم (ع) معروف به «سبزقبا» که گفته می‌شود برادر امام رضا است. بقعه سبز قبا در مرکز شهر دزفول قرار دارد و بقعه شاه رکن الدین هم از زیارتگاه‌ها و مجموعه‌های تاریخی در این شهر است.

بازار قدیم دزفول:

  قدمت بازار قدیم دزفول به قرن پنجم هجری برمی‌گردد و هنوز بعضی پیشه‌های سنتی آنجا رواج دارند. این بازار در مرکز شهر یعنی چهار راه شریعتی قرار دارد.

در این بازار کارگاه انواع صنایع‌دستی دزفول مثل خراطی، حصیر بافی یا کپو، نمد بافی برقرار است و در آن خوردنی‌هایی مثل حلوا کنجی، ارده، سیلون، کلوچه‌های محلی را می‌توانید بخرید. وقت گردش در این بازار بازدید از بقعه شیخ اسماعیل قصری و کاروانسرای بازار را از دست ندهید.

شهر دزفول

شهر دزفول

 

شهر دزفول

شهر دزفول

شهر دزفول

دیدنی های دزفول

شهر دزفول

شهر دزفول

شهر دزفول

گشت و گذار در شهر دزفول

شهر دزفول

جاذبه های دزفول

شهر دزفول

دیدنی های دزفول

شهر دزفول

دزفول

شهر دزفول

جاذبه های دزفول

شهر دزفول

دزفول

شهر دزفول

دزفول

شهر دزفول

دزفول

شهر دزفول

دزفول

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *