نگین دشت الموت بی شک دریاچه نیلی رنگی است که این روزها درختان شال و تبریزی بلند قد زرد و نارنجی و نی های همیشه لرزان دوره اش کرده اند. مسیر ۸۰ کیلومتری قزوین تا دریاچه اوان مسیر هیجان انگیزی است با فرصت های متعدد برای پیاده شدن از اتومبیل و تماشا کردن مناظر زیبای پائیزی؛ ارتفاعاتی که بر رودخانه های طلایی و زمین های کرت بندی شده کشاورزی مسلط اند، درختانی که در حاشیه جاده میوه و سایه شان را به مسافران تعارف می کنند و نهرها و چشمه سارهایی که به موازات جاده در جریان اند.

اما برای رسیدن به نگین الموت باید پیچ های جاده، روستاها و شهرها را یکی یکی پشت سر گذاشت تا بالاخره به دلنشین ترین منظره این مسیر، «اوان» رسید.

اوان نیلی رنگ، استخری بزرگ است در دامن چهار روستای «اوان»، «ورین»، «زوار دشت» و «زرآباد». دریاچه اوان نیلگونی اش را از چشمه های جوشان کف دریاچه و آب حاصل از برف و باران دارد.

از سرریز آب دریاچه در فصل های پرباران الموت، رودخانه ای سرریز می شود که آبش کشاورزی دهقانان روستاهای پائین دستی یعنی «کوشک» و «آیین» را برکت می بخشد. سرویس بهداشتی و قایق سواری روی دریاچه هم مهباست. برای گذران شب می توانید چادرهای رنگارنگ تان را در ساحل دریاچه مستقر کنید و یا مهمان روستائیان ساکن حاشیه دریاچه شوید.

اوان در پاییز میزبان مهاجرانی چون قو، غاز و مرغابی است و آبش جایگاه همیشگی قزل آلای رنگین کمان، کپسور و اردک ماهی منطقه الموت همچنین سکونتگاه پلنگ، خرس قهوه ای، روباه، شغال، گرگ، گراز، شنگ، سپاه گوش (گربه وحشی)، انواع عقاب، شاهین، جغد، کبک، فاخته، دارکوب، سبزقبا، زاغی و لاک پشت و خرچنگ است.

دشت الموت البته قلعه های تاریخی بسیاری برای دیدن و ماجراجویی دارد، قلعه هایی که داستان ظهور، فرمانروایی و سقوط اسماعیلیان را روایت می کنند. سرآمد این قلعه ها، جایگاه افسانه ای «حسن صباح» است که تا لذت های دریاچه اوان ۵۱ کیلومتر فاصله دارد. حین رانندگی در پیچ و خم های جاده الموت مراقب خود، خانواده و حیواناتی که چند روزی مهمان شان هستید، باشید.

ماهنامه: سرزمین من

 

جاذبه های دیدنی الموت

گشت و گذار در دریا و جنگل و کویر

گشت و گذار در الموت

گشت و گذار در دریا و جنگل و کویر

گشت و گذار در دریا و جنگل و کویر

گشت و گذار در دریا و جنگل و کویر

گشت و گذار در دریا و جنگل و کویر

گشت و گذار در دریا و جنگل و کویر

گشت و گذار در دریا و جنگل و کویر

گشت و گذار در دریا و جنگل و کویر

گشت و گذار در دریا و جنگل و کویر 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
تا دقایقی دیگر لینک مستقیم PDF به ایمیلتان ارسال می شود.
Increase more than 700% of Email Subscribers!
Dolor aliquet augue augue sit magnis, magna aenean aenean et! Et tempor, facilisis cursus turpis tempor odio. Diam lorem auctor sit, a a? Lundium placerat mus massa nunc habitasse, arcu, etiam pulvinar.
  • Goblinus globalus fantumo tubus dia
  • Scelerisque cursus dignissim lopatico
  • Montes vutario lacus quis preambul den
  • Leftomato denitro oculus softam lorum
  • Spiratio dodenus christmas gulleria tix
  • Dualo fitemus lacus quis preambul pat
  • Montes vutario lacus quis digit turtulis
  We hate spam and never share your details.
دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
فقط چند لحظه تا دانلود فایل PDF فاصله دارید.
ما هم مانند شما از ایمیل های اسپم متنفریم.
خبرنامه ویزای کشورهای مختلف
این خبرنامه ویژه اخبار و رویدادها در زمینه ویزای کشورهای مختلف می باشد. برای کسب اطلاع از رویدادهای گردشگری، می توانید به صفحات دیگر سایت مراجعه کنید.
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?
پس از وارد کردن ایمیل، pdf شروع به دانلود می کند.