شهر تبریز است و یادها و خاطره های رنگین از دیروزها ف خاطره هایی که میراث امروزین ما را از آنچه بوده ایم شکل داده ؛ میراثی که موزه ها را امانتدار نگاهداری شان می شناسیم . تبریز ، شهر خاطره هاست ؛ شهر راز و رمیزهای بی حد و مرزی که لا به لای آجرهای تاریخ ، در میان صدای کوبش «دفتین» و بر فراز آوازهای «قوپوز» اش جاری است .

تبریز ، شهر تاریخ است ؛ با هزاران خاطره که از دیرباز با دست های هنر ساز و دل های پر نقش و نگار بر تن سیم و زر و خاک نشسته اند و کاسه و کوزه و صراحی را مایه ای از عشق بخشیده اند . در تبریز می توان چرخیده و در میان دیوارهای پر نقش و نگار خانه هایی زیبا یا در درون ستون های شیشه ای پر نور ، دست ساخته هایی به قدمت اندیشه انسان را دید و حظ برد .

اگر به این شهر تاریخی در شمال غربی ایران سفر می کنید ، بازدید از موزه های آن را از دست ندهید و در این راه می توانید برنامه ما را در این مطلب پی بگیرید . این برنامه برای زمستان طراحی شده و تبریز در این فصل بسیار سرد و برفی است . پس کاملا مجهز بروید و از دیدن اشیای موزه لذت ببرید .

۱۲ ساعت تاریخ

موزه های تبریز در تعطیلات نوروز از ۹ صبح تا ۹ شب باز هستند . می توانید اطلاعات لازم را از مسئولان موزه به شکل تلفنی هم دریافت کنید : (پیش شماره تلفن شهر تبریز ۰۴۱۱ است) : تلفن های موزه آذربایجان ۵۲۶۱۶۹۶ ، موزه سنجش ۵۵۴۳۴۵۹ ، موزه مشروطه ۵۲۵۶۳۲۳ ، موزه قاجار ۵۲۳۶۵۶۸ و موزه محرم ۵۲۳۴۷۳۸ است .

موزه گردی های تبریزی

jazebe bazar tabriz

گشت و گذار در موزه های تاریخی شهر تبریز

شهر تبریز موزه فراوان دارد ، اما ما مهم ترین موزه های این شهر را برای گشت و گذار به شما معرفی می کنیم .

موزه آذربایجان : موزه آذربایجان مهم ترین موزه تبریز است و پس از موزه ملی ف مهم ترین موزه باستان شناسی کشور ، این موزه سردری به سبک طاق های ساسانی دارد و در سه طبقه آن آثاری از سراسر ایران زمین را می توانید ببینید ؛ در طبقه همکف آثار دوره پیش از اسلام را می توانید ببینید و در طبقه بالای موزه که به دو قسمت تقسیم می شود ، آثار دوره اسلامی و همین طور یکی از کامل ترین مجموعه سکه های ایران قرار دارد . زیرزمین موزه هم به نمایش مجسمه های «احد حسینی» اختصاص یافته است . این موزه رو به روی میدان ساعت تبریز قرار دارد .

موزه مشروطه : برای دیدن موزه مشروطه باید تا شهر تبریز بروید . این موزه در خانه مرحوم «کوزه کنانی» قرار دارد ، در یکی از محله های قدیمی شهر ، برای دیدن موزه باید تا حوالی میدان ساعت ، روبه روی ورودی مسجد جامع شهر بروید و وارد «راسته کوچه» شوید . درون موزه عکس های مختلفی را دوران مشروطه ، ابزار آلات و وسایل شخصی افرادی که در آن نهضت شرکت داشته اند ، روزنامه های تبریز در آن دوران ، سردیس های کوچک و بزرگ سران مشروطه و هدایای مختلف خانواده مشروطه خواهان به شکلی منسجم چیده شده اند .

موزه سنجش : این موزه پشت عمارت ساعت ، در کوچه تاریخی مقصودیه و در محل خانه تاریخی مرحوم «سلماسی» قرار دارد . از در چوبی و کلون های فلزی موزه که بگذرید به حیاطی می رسید با درختان و گل های رنگارنگ و یک تکه سنگ بزرگی در وسط حیاط ، در این موزه می توانید انواع ابزارهای سنجش قدیمی را ببینید از ساعت ، متر ، ترازو گرفته تا ابزار رصد ستارگان .

موزه قرآن و کتابت : این موزه در محل مسجد تاریخی صاحب الامر در نزدیکی میدانی به همین نام قرارد دارد . در این موزه تاریخی ، غیر از یک دست خط منسوب به امام هشتم (ع) ، آثاری نفیس از خوشنویسی های هنرمندان مکتب تبریز را می توانید ببینید .

موزه قاجار : این موزه در نزدیکی مقبره الشعرای مشهور تبریز قرار دارد که با نام خانه «امیر نظام گروسی» هم شناخته می شود ، خانه ای با شکوه که در آن یادگاران تاریخی دوره قاجار ، از سکه و پارچه و ظروف و ساز و سلاح و چوب و امثال آن را می توانید ببینید .

دیگر موزه ها : «موزه محرم» ، در منزل تاریخی مرحوم دکتر «صحتی» ، کمی بالاتر از موزه مشروطه قرار دارد ، سایت موزه «عصر آهن» واقع در پشت مسجد کبود ، موزه «شهرداری» در اولین بلدیه کشور واقع در زیر زمین عمارت ساعت ، موزه استاد «شهریار» در خانه ایشان واقع در خیابان مقصودیه و موزه «تاریخ طبیعی» در ساختمان سازمان حفاظت از محیط زیست واقع در خیابان آبرسان قرار دارند .

موزه های تاریخی شهر تبریز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
تا دقایقی دیگر لینک مستقیم PDF به ایمیلتان ارسال می شود.
Increase more than 700% of Email Subscribers!
Dolor aliquet augue augue sit magnis, magna aenean aenean et! Et tempor, facilisis cursus turpis tempor odio. Diam lorem auctor sit, a a? Lundium placerat mus massa nunc habitasse, arcu, etiam pulvinar.
  • Goblinus globalus fantumo tubus dia
  • Scelerisque cursus dignissim lopatico
  • Montes vutario lacus quis preambul den
  • Leftomato denitro oculus softam lorum
  • Spiratio dodenus christmas gulleria tix
  • Dualo fitemus lacus quis preambul pat
  • Montes vutario lacus quis digit turtulis
  We hate spam and never share your details.
دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
فقط چند لحظه تا دانلود فایل PDF فاصله دارید.
ما هم مانند شما از ایمیل های اسپم متنفریم.
خبرنامه ویزای کشورهای مختلف
این خبرنامه ویژه اخبار و رویدادها در زمینه ویزای کشورهای مختلف می باشد. برای کسب اطلاع از رویدادهای گردشگری، می توانید به صفحات دیگر سایت مراجعه کنید.
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?
پس از وارد کردن ایمیل، pdf شروع به دانلود می کند.