گشت و گذار در موزه های تاریخی شهر تبریز

شهر تبریز است و یادها و خاطره های رنگین از دیروزها ف خاطره هایی که میراث امروزین ما را از آنچه بوده ایم شکل داده ؛ میراثی که موزه ها را امانتدار نگاهداری شان می شناسیم . تبریز ، شهر خاطره هاست ؛ شهر راز و رمیزهای بی حد و مرزی که لا به لای آجرهای تاریخ ، در میان صدای کوبش «دفتین» و بر فراز آوازهای «قوپوز» اش جاری است .

تبریز ، شهر تاریخ است ؛ با هزاران خاطره که از دیرباز با دست های هنر ساز و دل های پر نقش و نگار بر تن سیم و زر و خاک نشسته اند و کاسه و کوزه و صراحی را مایه ای از عشق بخشیده اند . در تبریز می توان چرخیده و در میان دیوارهای پر نقش و نگار خانه هایی زیبا یا در درون ستون های شیشه ای پر نور ، دست ساخته هایی به قدمت اندیشه انسان را دید و حظ برد .

اگر به این شهر تاریخی در شمال غربی ایران سفر می کنید ، بازدید از موزه های آن را از دست ندهید و در این راه می توانید برنامه ما را در این مطلب پی بگیرید . این برنامه برای زمستان طراحی شده و تبریز در این فصل بسیار سرد و برفی است . پس کاملا مجهز بروید و از دیدن اشیای موزه لذت ببرید .

۱۲ ساعت تاریخ

موزه های تبریز در تعطیلات نوروز از ۹ صبح تا ۹ شب باز هستند . می توانید اطلاعات لازم را از مسئولان موزه به شکل تلفنی هم دریافت کنید : (پیش شماره تلفن شهر تبریز ۰۴۱۱ است) : تلفن های موزه آذربایجان ۵۲۶۱۶۹۶ ، موزه سنجش ۵۵۴۳۴۵۹ ، موزه مشروطه ۵۲۵۶۳۲۳ ، موزه قاجار ۵۲۳۶۵۶۸ و موزه محرم ۵۲۳۴۷۳۸ است .

موزه گردی های تبریزی

jazebe bazar tabriz

گشت و گذار در موزه های تاریخی شهر تبریز

شهر تبریز موزه فراوان دارد ، اما ما مهم ترین موزه های این شهر را برای گشت و گذار به شما معرفی می کنیم .

موزه آذربایجان : موزه آذربایجان مهم ترین موزه تبریز است و پس از موزه ملی ف مهم ترین موزه باستان شناسی کشور ، این موزه سردری به سبک طاق های ساسانی دارد و در سه طبقه آن آثاری از سراسر ایران زمین را می توانید ببینید ؛ در طبقه همکف آثار دوره پیش از اسلام را می توانید ببینید و در طبقه بالای موزه که به دو قسمت تقسیم می شود ، آثار دوره اسلامی و همین طور یکی از کامل ترین مجموعه سکه های ایران قرار دارد . زیرزمین موزه هم به نمایش مجسمه های «احد حسینی» اختصاص یافته است . این موزه رو به روی میدان ساعت تبریز قرار دارد .

موزه مشروطه : برای دیدن موزه مشروطه باید تا شهر تبریز بروید . این موزه در خانه مرحوم «کوزه کنانی» قرار دارد ، در یکی از محله های قدیمی شهر ، برای دیدن موزه باید تا حوالی میدان ساعت ، روبه روی ورودی مسجد جامع شهر بروید و وارد «راسته کوچه» شوید . درون موزه عکس های مختلفی را دوران مشروطه ، ابزار آلات و وسایل شخصی افرادی که در آن نهضت شرکت داشته اند ، روزنامه های تبریز در آن دوران ، سردیس های کوچک و بزرگ سران مشروطه و هدایای مختلف خانواده مشروطه خواهان به شکلی منسجم چیده شده اند .

موزه سنجش : این موزه پشت عمارت ساعت ، در کوچه تاریخی مقصودیه و در محل خانه تاریخی مرحوم «سلماسی» قرار دارد . از در چوبی و کلون های فلزی موزه که بگذرید به حیاطی می رسید با درختان و گل های رنگارنگ و یک تکه سنگ بزرگی در وسط حیاط ، در این موزه می توانید انواع ابزارهای سنجش قدیمی را ببینید از ساعت ، متر ، ترازو گرفته تا ابزار رصد ستارگان .

موزه قرآن و کتابت : این موزه در محل مسجد تاریخی صاحب الامر در نزدیکی میدانی به همین نام قرارد دارد . در این موزه تاریخی ، غیر از یک دست خط منسوب به امام هشتم (ع) ، آثاری نفیس از خوشنویسی های هنرمندان مکتب تبریز را می توانید ببینید .

موزه قاجار : این موزه در نزدیکی مقبره الشعرای مشهور تبریز قرار دارد که با نام خانه «امیر نظام گروسی» هم شناخته می شود ، خانه ای با شکوه که در آن یادگاران تاریخی دوره قاجار ، از سکه و پارچه و ظروف و ساز و سلاح و چوب و امثال آن را می توانید ببینید .

دیگر موزه ها : «موزه محرم» ، در منزل تاریخی مرحوم دکتر «صحتی» ، کمی بالاتر از موزه مشروطه قرار دارد ، سایت موزه «عصر آهن» واقع در پشت مسجد کبود ، موزه «شهرداری» در اولین بلدیه کشور واقع در زیر زمین عمارت ساعت ، موزه استاد «شهریار» در خانه ایشان واقع در خیابان مقصودیه و موزه «تاریخ طبیعی» در ساختمان سازمان حفاظت از محیط زیست واقع در خیابان آبرسان قرار دارند .

موزه های تاریخی شهر تبریز

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *