گنبد گیتی دماوند

گنبد گیتی

کوه دماوند کوهی در شمال ایران ، بلندترین کوه ایران و خاورمیانه و نیز بلندترین قله آتشفشانی آسیا است . در مرکز رشته کوه البرز در جنوب دریای خزر و در بخش لاریجان شهرستان آمل قرار دارد ، کوه دماوند از نظر تقسیمات کشوری در استان مازندران و هنگام صاف و آفتابی بودن هوا ، از شهرهای تهران ، ورامین و قم و همچنین کرانه های دریای خزر خود نمایی می کند .

دماوند سی ام تیرماه سال ۱۳۸۷ به عنوان نخستین اثر طبیعی ایران در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد ، همچنین کوه دماوند طی مصوبه شماره ۲۲۱ مورخ ۲۱/۳/۸۱ شورایعالی محیط زیست که به مجموعه مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است .

در اشعار ایرانی معمولا نام دماوند در ارتباط با اسطوره به بند کشیده شدن ضحاک ظاهر می شود ، فردوسی در شاهنامه در ابیاتی که داستان به بند کشیده شدن ضحاک توسط فریدون را تصویر می کند ، چنین سروده است :

برآن گونه ضحاک را بسته سخت

                          سوی شیر خوان برد بیدار بخت

همی راند او را به کوه اندرون

                          همی خواست کارد سرش را نگون

بیامد هم آنگه خجسته سروش

                          به خوبی یکی راز گفتش به گوش

که این بسته را تا دماوند کوه

                          ببر همچنان تا زیان بی گروه

سال ۱۳۰۱ توسط ملک الشعرای بهار درباره دماوند چنین سرود :

ای دیو سپید پای در بند !

                              ای گنبد گیتی! ای دماوند!

دمای هوا در ارتفاعات دماوند تا ۶۰ درجه زیر صفر (در زمستان) و تا دو درجه زیر صفر (در تابستان) پایین می آید . سرعت توفان در دماوند گاهی از ۱۵۰ کیلومتر در ساعت می گذرد . سرعت باد در کوهپایه ها گاه به هفتاد کیلومتر در ساعت می رسد ، بیشتر بادها از غرب و شمال غربی می وزند . میانگین بارندگی در ارتفاعات دماوند ۱۴۰۰ میلی متر در سال است و بارش در ارتفاعات معمولا به صورت برف است .

فشار هوا در قله دماوند نصف فشار هوا در سطح دریا است ، صعود به دماوند در دوران جدید توسط ماجراجویان داخلی و خارجی پیشینه ای بیش از ۲۰۰ سال دارد ، صعود گربرت اتریشی به سال ۱۷۹۸ به دماوند یکی از نخستین صعودهای ورزشی جهان به یک کوه بلند عنوان شده است سال ۱۲۱۵ خورشیدی هم محمد صادق خان قاجار ، مصطفی قلی خان ، میرزا فتح اله و عسکرخان نیز ۴ ایرانی بودند که دماوند را صعود کردند .

 ژاک دومورگان هم زمین شناسی فرانسوی بود که دسامبر ۱۸۸۹ در هوایی توفانی و سرمایه ۲۶ درجه زیر صفر به دماوند صعود کرد ، شاید اولین صعود زمستانه دماوند و کوهی بلند در جهان باشد . برای رسیدن به قله دماوند ، مسیرهای مختلفی وجود دارند که شناخته شده ترین آن ها این جبهه ها هستند :

جبهه شمالی ؛ مسیر صعود این جبهه از میان دو یخچال سیوله (سمت راست) و دوبی سل (سمت چپ) صورت می گیرد .

جبهه شمال شرقی ؛ پناهگاه تخت فریدون در این مسیر قرار دارد . جبهه غربی ؛ پناهگاه سیمرغ در این مسیر قرار دارد .

جبهه جنوبی ؛ از سمت جنوب شرقی کوه ، پلور ، رینه ، گوسفند سرا و بارگاه سوم در این مسیر قرار می گیرند .

آسان ترین این مسیرها جبهه جنوبی و سخت ترین آنها جبهه شمالی است .

در نقشه راهنمای صعود به قله های البرز مرکزی پناه گاه هایی به شرح زیر مشخص شده است:

پناه گاه گوسفند سرا (کوهپایه) در ارتفاع ۲۹۵۰ متری ، بارگاه سوم (بال جنوبی) در ارتفاع ۴۱۵۰ متری ، پناه گاه سیمرغ (یال غربی) در ارتفاع ۴۱۵۰ متری ، پناه گاه تخت فریدون (یال شمال شرقی) در ارتفاع ۴۳۶۰ متری و جانپناه فلزی (جبهه شمالی) در ارتفاع ۴۰۰۰ متری پناه گاه های دماوند برای کوه نوردان است .

یخچال سیوله ، یخچال دوبی سل ، یخچال عروسک ها ، یخچال دره بخار ، یخچال خور تاب سر ، یخچال شمال غربی و یخچال غربی از یخچال های دماوند هستند .

آبشار یخی در جبهه جنوبی کوه دماوند آبشاری یخ زده وجود دارد که در جهان منحصر به فرد است . بلندی آن ۷ متر و قطر آن ۳ متر می باشد . یخ آن هیچ گاه ذوب نمی شود ، در فصل تابستان ، هر روز بر اثر تابش آفتاب در حدود ظهر و یک ساعت بعد از ظهر ، دمای هوا به بالای صفر می رسد و به دنبال آن آب بسیاری کمی جاری می شود و در حدود ۴ بعد از ظهر ، دمای هوا به زیر صفر می رسد و یخ ذوب شده دوباره منجمد می شود و به این ترتیب آبشاری یخی پدید می آید که همواره یخ زده است .

 در ارتفاعات مختلف کوه دماوند ، گیاهان فراوان و گوناگونی می رویند که برخی از آن ها فقط در یک ارتفاع خاصی دیده می شود ، گیاهان این منطقه که به اسم دماوند نامگذاری شده اند . علاوه بر این هم جانوران شکارچی ، جانوران گیاه خوار و پرندگان زیبایی دارد .

اینها همه از زیبایی های این قله بلند ایران است که جای برنامه ریزی بسیاری برای جذب گردشگران دارد . این بلند گیتی را عواملی تهدید می کنند . از جمله معدن کاوی ، جاده کشی ، چرای بیش از حد دام ، زباله ، ساخت و ساز بی ضابطه ، تصرف منابع طبیعی برای استفاده غیر قانونی و شخصی ، افزایش جمعیت و خودروها ، حضور بیش از اندازه گردشگران بدون آن که آموزش های لازم در رابطه با طبیعت گردی و حفظ محیط زیست به آن ها داده شود ، نوشتن یادگاری در طول مسیر به ویژه برفراز قله دماوند ، نصب تابلوهای یاد بود و پرچم های گروه ها و یادگاری های کشته شدگان ، کمبود اقامتگاه و تبلیغات نامناسب ، قله دماوند در فرهنگ کشورمان مظهر پایداری و استواری است . برای حفظ این نماد ایرانی ، روز ملی دماوند همزمان با تیرگان در مازندران با نام تیرماه سیزده شو برگزار می شود .

گنبد گیتی دماوند

گنبد گیتی دماوند

گنبد گیتی دماوند

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *