سفر به قطب جنوب

آخرین سفر ما به قاره منجمد و فراموش شده “قطب جنوب”

در بین دوازده کشوری که در قطب جنوب پایگاه های علمی دارند، هر ساله، هیأتی را به قطب جنوب می فرستند.

به دلیل اینکه مردم و دولتمردان شیلی با فعالیتهای ما دو برادر آشنا شده بودند، لذا این امکان بزرگ را به ما دادند تا عبدالله درمعیت گروه علمی و تحقیقی کشورشیلی به این سفر پرماجرا اقدام نماید. در این موقع لازم می دانم که از دولت و ملت شیلی بواسطه خدمت گرانمایه ای که نسبت به ما مبذول داشتند، تشکر و قدردانی نمائیم.

در یکی از نخستین روزهای دسامبر ۱۹۶۶ میلادی در ساعت معین در اسکله بندر “والپا رایزو” در کنار اقیانوس کبیر جنوبی حاضر شدیم. یخ شکن نیروی دریائی شیلی به نام “پاردو” در کنار اسکله روی آبهای ساکن و آبی رنگ اقیانوس لنگر انداخته بود.

عده زیادی در اطراف و داخل یخ شکن فعالیت داشتند. مشایعین در یک سمت و افسران زیادی از شعب مختلف ارتش شیلی دیده می شدند. دسته موزیک ارتش برای نواختن سرود ملی شیلی خود را آماده می کردند. فلاش دوربینهای عکاسان، خبرنگاران و فیلمبرداران فضا را نورباران کرده بود.

یکی از خبرنگاران رو به عبدالله گفت: اگر کمی از حرارت کویر ایران را همراه می آوردی در قطب دیگر هیچ نگرانی نداشتی، و تازه می توانستی یخهای قطب را ذوب کنی… دیگری پرسید: آقای امیدوار پس از قطب جنوب جائی می ماند که ندیده باشید؟ عبدالله جواب داد: بله. سیارات!

وزیر دفاع، به اتفاق سایر شخصیتهای شیلی برای بدرقه هیأت علمی نیز وارد شدند. پس از انجام تشریفات، ما از فرصت استفاده کرده و ازایشان تشکر و سپاسگذاری کردیم. او مرد بی تکبر و خودمانی بود و به عبدالله گفت: “تشکر شما را می پذیرم، ولی به شرط آنکه در بازکشت از سفر قطب مجدداً برنامه های تلویزیونی خود را اجرا کنید تا من و فرزندانم و مردم شیلی از موقعیتهای علمی و طبیعی قطب جنوب آگاه شوند.”

سپس او به هر دو نفر ما گفت که من تأسف می خورم از اینکه، ممکن نشد شما دو برادر هردو به این سفر بروید. و به امید اینکه در یکی از سالهای بعد، شاید خود من هم با شما چنین سفری را داشته باشم. درسفرمان به اتفاق عبدالله به قطب شمال و سپس سفر او در سال ۱۹۶۶ میلادی به قطب جنوب، عبدالله در ردیف مردان انگشت شماری از مردان این روزگار درآمد که از دو قطب زمین دیدار و مطالعه کرده اند.

عبدالله نه تنها نخستین فردی است که توانست یک فیلم مستند طولانی در مورد چگونگی های قطب ناشناخته جنوب به نمایش درآورد. بلکه اولین فرد از قاره آسیا است که توانست در قاره منجمد قطب جنوب قدم بگذارد.

این سفر حوادث و خاطرات زیادی را به همراه داشت که قسمتی از ماجرا و سرگذشت یک ماه و نیم این سفر را در کتاب “سفرنامه برادران امیدوار” خواهید خواند.

 

سفر به قطب جنوب

سفر به قطب جنوب

Omidvar Brothers

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
تا دقایقی دیگر لینک مستقیم PDF به ایمیلتان ارسال می شود.
Increase more than 700% of Email Subscribers!
Dolor aliquet augue augue sit magnis, magna aenean aenean et! Et tempor, facilisis cursus turpis tempor odio. Diam lorem auctor sit, a a? Lundium placerat mus massa nunc habitasse, arcu, etiam pulvinar.
  • Goblinus globalus fantumo tubus dia
  • Scelerisque cursus dignissim lopatico
  • Montes vutario lacus quis preambul den
  • Leftomato denitro oculus softam lorum
  • Spiratio dodenus christmas gulleria tix
  • Dualo fitemus lacus quis preambul pat
  • Montes vutario lacus quis digit turtulis
  We hate spam and never share your details.
دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
فقط چند لحظه تا دانلود فایل PDF فاصله دارید.
ما هم مانند شما از ایمیل های اسپم متنفریم.
خبرنامه ویزای کشورهای مختلف
این خبرنامه ویژه اخبار و رویدادها در زمینه ویزای کشورهای مختلف می باشد. برای کسب اطلاع از رویدادهای گردشگری، می توانید به صفحات دیگر سایت مراجعه کنید.
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?
پس از وارد کردن ایمیل، pdf شروع به دانلود می کند.