شنگن چیست و آیا اعضای اتحادیه اروپا از حقوق برابر برخوردارند؟

 شنگن چیست و آیا اعضای اتحادیه اروپا از حقوق برابر برخوردارند؟

چند کشور اروپای شرقی ، با اینکه عضو اتحادیه اروپا هستند، در حال حاضر اما از همه مزیت ها و موقعیت های قرارداد شنگن برخوردار نیستند. از جمله تسهیلات رفت و آمد میان مرزهای کشورهای شنگن در مورد آنها به اجرا گذاشته نمی شود.

 

 شنگن کجاست؟

اگر قرارداد شنگن مطرح باشد باید گفت خیر. بر پایه این قرارداد کنترل مرزی تقریبا به صفر می رسد و در مرزهای خارج از محدوده کشورهای شنگن متمرکز می گردد. در حالی که ۱۰ کشور اروپای شرقی که هم اکنون عضو اتحادیه هستند به اضافه بلغارستان و رومانی که از آغاز سال آینده میلادی به مجمع می پیوندند مشمول قرارداد شنگن نمی شوند، ایسلند و نروژ که عضو اتحادیه نیستند، جزو کشورهای شنگن به حساب می آیند. اما تعویق در لغو کنترل مرزی از اعضای اروپای شرقی اتحادیه ، به قول ولفگانگ شویبله ، به هیچ رو یک تصمیم سیاسی نبوده و تنها جنبه فنی دارد.

شویبله می گوید: کشور آلمان هیچ دلخوشی از تاخیر و تعویق ندارد. برعکس ، ما می خواهیم که همه چیز به خوبی و به سود اعضای جدید اتحادیه پیش برود. اما اروپایی که مرزهای درونی نداشته باشد، نباید در مردم احساس ناامنی ایجاد کند چرا که این به معنای مرگ هرگونه پیشرفت در راه وحدت است .
جنبه فنی یی که دست اندرکاران اتحادیه به آن اشاره می کنند، سیستم داده پردازی یی است که توسط آن اعضای قرارداد شنگن بتوانند داده های آیندگان و روندگان به مرزهای شنگن را به آسانی کنترل و مبادله کنند. قرار است سیستم اطلاعاتی کامپیوتری تا پاییز ۲۰۰۸ از چنین توانمندی برخوردار شده باشد.
اما به راستی شنگن کجاست و چیست ؟
بر پایه آمارهای سازمانهای سنجش در آلمان ، سالانه تا سی هزار نفر بدون روادید وارد اتحادیه اروپا می شوند. بدین ترتیب عجیب نیست اگر گاه و بیگاه در مطبوعات اروپا شاهد عنوان هایی از این قبیل باشیم که : اروپا دروازه ها را بروی مهاجران می بندد. قرارداد شنگن در سال ۱۹۹۰ نخست میان کشورهای بنلوکس و آلمان و فرانسه امضا شد. این پیمان در سال ۱۹۹۵ یعنی ۲۱ سال پیش در روستایی به نام شنگن در لوکزامبورگ به مورد اجرا درآمد. تا سال ۱۹۹۸ پرتغال ، اسپانیا، ایتالیا ، اتریش ، دانمارک ، سوئد، فنلاند و یونان هریک جداگانه به این کشورها پیوستند. البته مفاد کامل پیمان در مورد یونان معتبر نیست .
هدف اصلی امضا کنندگان برچیدن مرزها میان کشورهای نامبرده و استعمال سیاستی هماهنگ در زمینه های امنیتی ، اطلاعاتی و صدور حکم پناهندگی و روادید کوتاه مدت یعنی تا سه ماه است . در زمینه امنیت و نظارت بر رفت و آمد اشخاص ، یک منبع اطلاعاتی در استراسبورگ دایر شده که به صدور ویزا و پیگرد متهمان و متخلفان نظارت می کند. در سال ۱۹۹۹ اتحادیه اروپا قرارداد شنگن را عملا در دوایر خود ادغام کرد و بدین ترتیب یک منبع اطلاعاتی و انتظامی عظیم از شمال اروپا در ایسلند تا دریای مدیترانه در جنوب اروپا پدید آورد. از جمعیت ۳۸۰ میلیونی اتحادیه اروپا در حال حاضر ۵ درصد را خارجیان غیر اروپایی تشکیل می دهند که بطور مساوی در کشورهای اتحادیه تقسیم نشده اند و اکثر ایشان یعنی بیش از ۷ میلیون در آلمان اقامت دارند.
البته گفتنی است که این آمار از جمله بخاطر شرایط آسانتر تابعیت در فرانسه و انگلیس هم هست . به عبارت دیگر بسیاری از خارجی تباران فرانسوی و انگلیسی ، رسما شهروندان این کشورها هستند و در نتیجه خارجی به حساب نمی آیند. در کشورهای نامبرده به ترتیب ۳ و نیم و ۲ میلیون غیر اروپایی زندگی می کنند. چون این عده غالبا در بازار کار و جامعه ، جذب نمی شوند، اکثرا در مناطق پرجمعیت و فقیرنشین متمرکز می گردند و به همین دلیل همواره با تنش های اجتماعی دست به گریبانند. درصد بالای بیکاری و ارتکاب به اعمال غیر قانونی نتیجه این نوع تمرکزها است .
اما این مهاجران از کجا و چرا و چگونه به اروپا می آیند؟ بی گمان از فاجعه کشته شدن ۵۸ پناهجوی چینی که خبر آن در رسانه های همگانی انتشار یافت ، اطلاع دارید. این اشخاص قرار بود توسط قاچاقچی با یک کامیون حاوی سبزیجات به انگلیس منتقل شوند ولی همه آنها زیر تل خواربار خفه و کشته شدند. حقیقت این است که سالانه ۱۰۰۰ انسان جان خود را در راه مهاجرت به اروپا از دست می دهند، ولی مهاجرت همچنان ادامه دارد. عده کثیری از مهاجران اروپا را آفریقاییانی تشکیل می دهند که از طریق مراکش و جبل الطارق از دریای مدیترانه به اسپانیا سفر می کنند.

وقتی به جنگها و کشتار خلقهای آفریقا نظری می افکنیم ، وقتی در الجزایر سن چهار پنجم از بیکاران ، پایین تر از سی سال است ، تعجبی ندارد که عده زیادی به علل سیاسی و اقتصادی ، وطن خود را ترک گویند و رفاه و امنیت را در اروپا بجویند. این واقعیت در مورد مهاجرانی که از خاورمیانه به اروپا می آیند نیز کاملا صدق می کند که اکثرا اهل ترکیه و سوریه هستند. برای مثال بیش از ۲۵۰ هزار کرد از کشورهای متبوع خود گریخته و با کشتی های کهنه و خراب توسط قاچاقچی ها از راه دریا به ایتالیا آورده و در ممالک اروپایی پراکنده شده اند.
اما بخش اهم مهاجران به اروپا را اهالی اروپای شرقی تشکیل می دهند که بیشتر از اتحاد شوروی سابق به عنوان آلمانی تبار به این کشور می آیند. از سال ۱۹۹۰ تا به حال دو میلیون مهاجر به این ترتیب به آلمان آمده اند بخصوص که کافی است یکی از افراد خانواده به نحوی ثابت کرده باشد که پیشینه آلمانی دارد. از اینها که بگذریم ، عده دیگری نیز به علل کاریابی ، پناهجویی ، فرار از جنگهای منطقه یی نظیر جنگ در لبنان و بالاخره به علت وجود خانواده در اروپا، به اینجا مهاجرت می کنند. هرچند تنها یک درصد از مهاجران و فراریان جهان به اروپا پناه آورده اند، حکومت های اروپای غربی به عنوان واکنش علیه ورود و اقامت مهاجران و پناهجویان ، به اقداماتی دست زده اند که بخشی از قرارداد شنگن را نیز شامل می شود. کنترلهای شدیدتر در فرودگاه ها و مرزهای بیرونی کشورهای عضو شنگن ، شرایط سخت صدور ویزا برای ۱۳۰ کشور جهان ، جلوگیری از ورود کودکان بالای ۱۲ سال بدون ویزا و اخراج بلاشرط پناهجویانی که درخواست شان رد شده ، از جمله این اقدامات بشمار می آیند.

و اما بازگردیم به خود قرارداد شنگن: هرچند افرادی که از روادید یکی از کشورهای عضو شنگن برخوردار می شوند می توانند بی هیچ مشکل اداری به همه ی این کشورها سفر کنند، همزمان با برچیدن مرزهای میان این اعضا، طبق همین قرارداد، کنترل مرزهای خارجی از پرتغال در غرب تا مرز آلمان و لهستان در شرق اروپا، چندبرابر شده و صدور ویزا به همان نسبت مشکلتر و پردردسر گردیده است . منتقدان قرارداد شنگن یادآور می شوند که با ادغام مفاد این قرارداد در دوایر اتحادیه اروپا کنترل چند و چون مانبع اطلاعاتی و انتظامی ، برای ناظران بیطرف مشکلتر شده و آنها نمی توانند به آسانی از رعایت حقوق فردی اشخاصی که تحت پیگرد یا زیر نظر پلیس شنگن هستند، آگاه گردند.
اشکال دیگر در این رابطه ، واگذاری مشخصات مسافران به کشورهای شنگن و پلیس های مرزی است که در دفترهای انتظامی این داده ها را از طریق کامپیوتر بین منابع نظامی دیگر رد و بدل می کنند. بطوری که در صفحه اینترنتی مبارزه با نژادپرستی آمده ، تا به حال مشخصات ۱۰ میلیون نفر در این کامپیوترها ثبت شده که بیشتر به معنی رد تقاضای ویزای ایشان می باشد.
به علاوه این منبع اطلاعاتی اداری عملا به یک ابزار سیاسی برای کنترل افراد، تبدیل گشته که حتا شهروندان اروپا را نیز زیر نظر دارد. برای نمونه در سال ۱۹۹۷ که در پی کنفرانس سران اتحادیه اروپا سازمان های هوادار حفظ محیط زیست ، به اعتراض و تظاهرات دست زدند، ۲۹ دانمارکی در هلند دستگیر و پس از ضرب و شتم در اداره پلیس ، با یک هواپیمای نظامی به کشور خود رانده شدند. با استقرار سیستم اطلاعاتی ۲ ح ح ه که تا سال ۲۰۰۸ قرار است آماده شود، مشخصات بیومتریک یعنی مادرزادی و بیولوژیک افراد نیز از طریق عکسبرداری ذخیره و در اختیار مقامات امنیتی قرار می گیرد که خود مورد انتقاد هواداران حقوق بشر است.

اتحادیه شینگن

کسانی که از هر یک از کشورهای عضو شینگن , ویزای شینگن دریافت کرده اند ، بدون محدودیت می توانند به هر یک از این کشورها سفر نمایند.

البته توجه داشته باشید ، ورود شما حتما بایستی از کشوری که ویزا دریافت کرده اید باشد.و خطوط هواپیمایی حتی می توانند از سوار کردن شما به هواپیما جلوگیری نمایند.

ضمنا دریافت ویزای شینگن به منزله ورود شما به اتحادیه شینگن نمی باشد و افسرهای پلیس بخش مهاجرت کشورهای عضو شینگن مستقر در فرودگاها می توانند از ورود شما ممانعت به عمل آورند.

به عنوان مثال سفارت فرانسه بسیار تاکید می کند که در هنگام مسافرت به آن کشور بایستی سایر مدارک از قبیل رزرو هتل، پرواز برگشت به ایران، بیمه مسافرتی،و پول نقد به اندازه کافی را داشته باشید. درخواست ویزای شیگن از هر یک از کشورهای عضو در صورتی امکانپذیز می باشد که بیشتریت زمان را در آن کشور اقامت داشته باشید،

به عنوان مثال اگرشما ۸ روز در اتریش و ۱۰ روز را در ایتالیا مقیم هستید در خواست ویزای شینگن شما تنها از سفارت ایتالیا امکان پذیر می باشد.

 

با کارشناسان ما در آژانس هواپیمایی جهت اطلاعات بیشتر و یا درخواست ویزا تماس حاصل فرمائید.

برای استفاده از خدمات ویزای شنگن با ما تماس بگیرید.

۷۷۶۱۹۸۰۹-۰۲۱

۰۹۳۷۹۲۵۸۴۸۰

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *